Geostrategia

Zasady taktyki i strategii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 30 maja 2021, 10:49

Na stronie 9 tego tematu napisałem o sytuacji na Białorusi w kwestii protestów jakie się tak odbywały i jak nasze media to komentowały vs. relacja mojej rodziny. Negowali skalę i twierdzili że nie jest wcale tak, jak media to przekazują. Zapytałem o obecną sytuację wczoraj i zgoła odmienny przekaz: w internecie raczej pokazują prawdę i jest źle. Jak bardzo źle, tego nie chcą przyznać przez telefon czy komunikator internetowy z wiadomych powodów. A zatem szczegółów się nie dowiem. Wiele lotów zostało odwołanych i komunikacja lotnicza niemal nie istnieje dla obywateli, czy to z powodu wirusa czy przejęcia samolotu linii Ryanair, nie wiem, nie mogę się dowiedzieć. Dodatkowo jeden z mych kuzynów został zamknięty pod nie wiadomo jakim zarzutem i jest przetrzymywany przez służby Białorusi. Coś tam najwyraźniej zaczyna się źle dziać lecz nie wiem czy uda mi się coś więcej między słowami dowiedzieć.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 16 lis 2021, 17:02

Plan strategii wg. Leszka Sykulskiego dostępny do obejrzenia https://youtu.be/5_dSLNffoOI
Celnie zwrócił uwagę na porażkę Obrony Cywilnej... Długie, ale warto posłuchać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ged
Posty: 13
Rejestracja: wt 06 lip 2021, 07:31
Kontakt:

pt 19 lis 2021, 14:45

Od siebie dodam wypowiedzi Jacka Bartosiaka https://youtu.be/L-8Rxwqqot4
Jest też rozmowa z nim i z Zychowiczem u Stanowskiego, jeszcze nie oglądałem ale może coś z zupełnie innej beczki będzie? Może kogoś zaciekawi https://youtu.be/9w5t1zM-Hvs
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 20 lis 2021, 16:56

Pierwsze z nagrań odsłuchałem i tak, Bartosiak powiedział ciekawe zdanie odnosnie zakupów polskiej armii. Najpierw trzeba mieć plan i koncepcje, dopiero potem robić zakupy. Niech to będzie dobra rada dla każdego Przygotowanego. Obmyślmy najpierw co mamy, co możemy i do tego zrobmy plan działania a nastepnie liste zakupów. Wszystko z głową.
Całość wypowiedzi interesująca dla osób... Dla każdego. To nasz kraj, nasza ziemia, tutaj żyjemy i warto myśleć o tym, co nas dotyczy.
Drugi materiał dopiero zaczynam słuchać.
Obrazek
Mr Nobody
Posty: 154
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 23:42
Kontakt:

sob 08 sty 2022, 13:55

Dodam ,tak od siebie ,z resztą może to nie jest nic nowego ,trzeb zmienić struktury organizacyjne dowodzenia armią , od szeregowego ,aż do samej góry , generał nie może siedzieć za biurkiem i tylko jeździć na wizytację po jednostkach , szeregowy żołnierz nie może siedzieć i 8 godzin pilnować stołka ,trzeba wywalić stare jeszcze po sowieckie konspekty i napisać je na nowo ,swoje , nowe , beton na emeryturę , tylko trzeba chcieć ,żadne zakupy nowego sprzętu tego nie zapewnią , będą stały jak te moździerze bez amunicji ,lub karabiny wyborowe z których sobie chłopaki mogą spustem popstrykać bo amunicja droga .

Niestety wszystko musi się zacząć od wysokiego szczebla państwowego , na miejscu ministra powinien być żołnierz ,nie cywil , najlepiej taki,żeby nie dał sie zmanierować .

Uważam ,że , geostrategia polityczna ,powinna iść na przedzie naszych przygotowań , trzeba wiedzieć co dzieje się na swiecie ,nie tylko we własnym otoczeniu ,w przeciwnym razie obudzimy sie już nie w Polsce ,a w jakimś dystrykcie należącym do niemiec czy rosji ,lub usa ,a może już jesteśmy ,bo wszystko na to wskazuje ...
..."wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 29 kwie 2022, 09:54

Święte słowa Mr Nobody, potrzebne są zmiany. Na początku chyba mentalne, o czym zresztą też wspomina sam Bartosiak. A właśnie, bo już dawno chciałem zagaić kolegów o ten temat. Jacek Bartosiak vs. Leszek Sykulski. Mamy na naszej krajowej scenie, dwóch rozpoznawalnych dżentelmenów, zajmujących się tematami geopolitycznymi. Obaj panowie mają swoje zdanie, bywa że rozbieżne w niektórych tematach. Osoby zainteresowane tą tematyką, a mamy takie na forum, wiedzą w czym rzecz. Chciałbym zapytać o Wasze przemyślenia względem tego co mówi i publikuje zarówno pan Bartosiak i jak pan Sykulski.
Obrazek
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1067
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

pn 02 maja 2022, 14:24

Czołgiem!

Pisze z telefonu :)

Co do porównania Sykulskiego vs Bartosiaka, jeżeli mówimy o ich wiedzy na temat armii :)

Z tego co wiem dr Bartosiak, nie posiada ŻADNEGO PRZESZKOLENIA wojskowego :) To tak jakbyśmy gadali na temat leczenie człowieka, nie mając żadnej wiedzy medycznej ……. No niestety to powoduje, że na tematy wojska i wojny wypowiedzieć może się każdy. Nawet tzw cywil z cywila ;)

Dr Sykulski , z tego co wiem i mi wiadomo. Sykulski przeszedł przez przeszkolenie studenckie na swojej uczelni, uzyskując stopień kpr.pchor. Zrobił KPKR (kursowe przeszkolenie kadr rezerwy) na pierwszy stopień oficerski. I kiedyś wspominał że, zrobił przekwalifikowanie na inna specjalność wojskową. Jak widzimy ten analityk bezpieczeństwa MA JAKIEŚ DOŚWIADCZENIE WOJSKOWE.

Armia Nowego Wzoru, piękny nazwa za która nie idą żadne konkrety moim zdaniem…… Mówi się o większej autonomii oficerów , „drojizacji” pola walki….. Ale z dronizacja pola walki, może się skończyć, jak teoria wojny powietrznej według Giulio Douheta….. Która zakładała wygranie ewentualnej wojny, tylko przy użyciu lotnictwa …… :) Jak dobrze wiemy, wojny nie da się tak wygrać. Nie powiem, idee dr Bartosiaka może i brzmią fajnie, ale nie maja racji bytu. Ponieważ w posowieckiej sferze bezpieczeństwa przeplatają się nowoczesne i trochę starsze środki i metody walki. Mówiąc wprost, stare łączy się z nowym. I na odwrót.

Pomysł na armie dr Sykulskiego, jest taki bardziej przemyślany i merytoryczny. Na początku Sykulski proponował wprowadzenie nowoczesnych systemów opl w ramach programów WISŁA i NAREW. Dopiero po uzyskaniu pełnych zdolności przez wyżej wymienione systemy, modernizacja systematyczna reszty armii. Sykulski nie raz wspominał że nasza modernizacja armii jest chaotyczna i nieprzemyślana, niestety jako były żołnierz przyznaje ….. TAKA JEST.

Aktualnie nasze wojsko to mieszkania sprzętu : polskiego - radzieckiego - amerykańskiego i niemieckiego…… Witać to na przykładzie czołgów. Aktualnie Leopardy nie maja dobrej łączności z reszta towarzyszących wozów …. Takich problemów jest w naszym wojsku o wiele więcej…. Mimo że mamy opracowane dobre radiostacje.

Sam osobiście bardziej jestem przekonany do tez głoszonych przez Sykulskiego, niż Bartosiaka.

Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 03 maja 2022, 08:05

Istotnie, Bartosiak celuje wysoko a realia są jakie są. Sam jednak powiedziałeś, przy okazji innej rozmowy, że trzeba chcieć coś zmienić. Ale ok, program Wisła i Narew wydają się być istotnymi punktami na początek, z tym się zgodzę. Powinniśmy o nie zadbać w pierwszej kolejności.
Co do zakupów, tutaj Bartosiak również krytykuje kupowanie czegokolwiek, bez zaplanowania, co nam potrzeba i do czego. Czyli bez przemyślenia naszej sytuacji.
Co do Sykulskiego, nie wiem skąd bierze swoje przekonanie, że z FR można współżyć, handlować i wszystko będzie cacy. Widzimy że FR zawsze będzie miała imperialne, mokre sny i będzie się starała je ziścić.
Boli mnie jeszcze, że Sykulski bardzo personalnie podchodzi do polemiki z Bartosiakiem. To osłabia jego osobę w moich oczach. Abstrahując już od poziomu wiedzy pana Sykulskiego.
Obrazek
West_End
Posty: 261
Rejestracja: pt 18 lut 2022, 21:11
Kontakt:

wt 03 maja 2022, 21:37

Czytaliście to?

Myśl przewodnią to przewidywanie głodu i braku żywności ale ciekawe jest rozwinięcie przyczyn...

https://legaartis.pl/blog/2022/05/02/ni ... zie-dalej/


"Dzisiejsza gotowość jutro nic nie kosztuje. Brak gotowości dzisiaj kosztuje jutro WSZYSTKO. Wybór dla każdego z mózgiem jest prosty – przygotuj się na koniec przystępnej i łatwo dostępnej żywności, zanim ten rok się skończy."

Jakiś prepers to pisał na bank 💪🤩
Mr Nobody
Posty: 154
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 23:42
Kontakt:

pt 27 maja 2022, 23:55

Dobra ,odgrzeję temat troche , odnosnie tych niedoborów żywności , polecam szukać sklepików lub delikatesów osiedlowych które sa dobrze zaopatrzone ,ta sama sytuacja co była w plandemi ,w dużych marketach nic nie było a w małych osiedlowych sklepach po sufit towaru , na pewno będzie drogo ,ale nie powinno zabraknąć ,aczkolwiek przygotowanemu nie grozi ,jednak lepiej dmuchać na zimne ...


A jeśli co się tyczy Sykulski ,czy Bartosiak ,jestem za Bartosiakiem patrzy szeroko i daleko , bardziej się przechyla na zachodnią stronę w wiedzy jaką prezentuje , dla tego ma S&F i tam oprócz niego siedzą inni eksperci , moim prywatnym zdaniem uważam ,że pan Budzisz jest świetnym ekspertem od strony wschodniej i z checią bym posłuchał dyskusji ,Sykulski VS Budzisz , ponieważ , patrząc na publikacje pana Sykulskiego , bardziej przechyla go to na stronę wschodnią , w dodatku pan Bartosiak często jest zapraszany przez fundację potomac ,gdzie nie zasiadają byle gamonie tylko na prawdę wyszkoleni ludzie nie tylko bojowo , jakoś pana Sykulskiego nie zapraszają za granicę ,przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo ,jedynie co sam mówił ,że jezdził do rosji ,no i do tego pan Bartosiak nie ma parcia na politykę ,i to jest na wielki plus , nie musi zbytnio warzyć słów niezgodnych z linia partii , pan Sykulski niestety ma minusa ,bo jak nie ta partia to inna i takie zachowanie jak zawieje wiatr uważam ,za duży minus .
Odnośnie przeszkolenia wojskowego ,to może i pan Bartosiak nie ma ,a może ma ,nikt tego nie wie ,nie chwalił się ,jednak słucham co mówi i nie jeden zołnierz zawodowy chiał by miec taka wiedzę na temat uzbrojenia jak pan Bartosiak , jednak nie wolno odmówić wiedzy dla pana Sykulskiego ,jednak nie uważam ,że pan Sykulski jesli przeszedł kursy to nie znaczy ,że ma doswiadczenie wojskowe, kapral podchorąży to taki ktos kto zrobił kurs wojskowy na studiach , kapral bo ma wyższe wykształcenie ,a podchorąży bo należy do rezerwy po kursach kadry oficerskiej i jest traktowany jako kadra oficerska ,jednak nie był w wojsku w pełnym wymiarze czasowym , już takich stopni nie ma kpr.pdchor (jakoś tak się pisało jak im przepustki wypisywałem ) , i to nie jest równoznaczne z tym , że jest nie wiadomo kim , po prostu dzieki temu ,że skończył Akademię Obrony Narodowej ,nie musiał iśc normalnie w kamasze tylko zgłosił się i zrobił mozna powiedzieć wojsko w wakacje ,i tyle ,co nie znaczy że nie ma wiedzy ,jeszcze raz podkreślam ,ma wiedzę na pewno ,i jest ekspertem w swojej klasie ,tak jak uważam ,że Pan Bartosiak w swojej ,jednak nie wolno porównywać bo ten liznął trochę wojska ,a tamten nie ,to nie tak , równie dobrze ,cały ten kurs mógł przesiedzieć za biórkiem ,gdyż nie wiadomo jaką specialność robił , moge od siebie dodać ,będąć w zasadniczej służbie miałem jesze wtedy na kompanii dwóch plutonowy podchorąży ,tak zwane (bażanty ) i oni byli normalie jeszcze wtedy w szkole chorążych a mieli stopnie plutonowy ,na szczeście chorazówek już nie ma stąd takie stopnie łączone ,podejżewam ,że w razie W pan Sykulski był by kapralem , aczkolwiek już sporo czasu minęło po moim wojsku i teraz bym musiał gdzieś doczytać , nie mniej jednak ,jestem za Bartosiakiem nie ma klapek po bokach głowy ,u pana Sykulskiego nie zauważyłem oprócz krytyki jakiegoś świerzego pomysłu oprócz typowego komentarza , nie zauwarzyłem ,też aby panowie próbowali połączyć siły ,chyba raczej im nie po drodze , więc jest jak jest , armia nowego wzoru bardzo mi się podoba ,gdyż znam realia zwykłego zołnierza ,jednak tu potrzebna jest głębsza zmiana ,beton musi trafić na emeryturę bo jest hamulcowym rozwoju naszej armii ,nie może beton być sterowany przez jakiegoś ministra cywila .
..."wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Taktycznie”