Protraktor - przyrząd do pracy z mapą

Orientacja w terenie
ODPOWIEDZ
Chemik
Posty: 29
Rejestracja: czw 05 gru 2019, 10:37

pn 31 sie 2020, 18:08

Witam WAS.
Nie wiem czy mieliście możliwość posługiwaniem się PROTRAKTOREM przyrządem do nawigacji na mapie.
Są na nim również skale ułatwiające wyznaczanie współrzędnych, i wytyczanie kierunku marszu.
31082020-v4.2.jpg
Jak chcecie to na PW mogę podszkolić...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2569
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 31 sie 2020, 18:30

Lepiej by było opisać zasadę działania tutaj, aby było dostępne dla wszystkich. Co do samego proktarktora, nie korzystałem nigdy.
Obrazek
Chemik
Posty: 29
Rejestracja: czw 05 gru 2019, 10:37

pn 31 sie 2020, 18:46

Za niedługo wrzucę film, a i relację foto jak z tego korzystać...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2569
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 31 sie 2020, 19:24

Świetnie, warto aby takie materiały znalazły się na łamach forum, z góry dziękuję!
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 14 wrz 2020, 19:04

Pracowałem z kwadratowym, ale są też trójkątne, półkoliste, koliste, owalne, z trzema skalami, czterema, sześcioma i etc. Traktuję to "urządzenie" bardziej jako ciekawostkę, której można się nauczyć. Pomaga określić dokładny punkt na mapie posiadając jedynie współrzędne, a także kąt z jakim powinniśmy poruszać się by dotrzeć z miejsca naszego położenia do miejsca wskazanego przy pomocy owego "plotera". W rzeczywistości dobra dzisiejsza busola daje nam to samo a nawet i więcej. No ale lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć. Mając współrzędne i znając skalę mapy dobieramy odpowiednią skalę na protraktorze po czym odczytujemy odpowiedni punkt i znając naszą pozycję dzięki skali wokół krawędzi "kątomierza" odczytujemy kąt względem północy i w drogę. To tak w skrócie.

Dobrze byłoby gdyby oferowany przez Ciebie Chemiku produkt miał mleczną ramkę pod skalą. Łatwiej odczytać wtedy kąt, szczególnie na mapie topograficznej. No ale to tylko moja taka skromna uwaga. Tak szczerze to kompletnie zapomniałem o tym narzędziu.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja”