Kompas - potrzebna porada.

Orientacja w terenie
Bura2
Posty: 40
Rejestracja: pt 11 lis 2022, 11:46
Kontakt:

pt 11 lis 2022, 16:03

Nie będę włączać się w dyskusję o nazewnictwie. Pozwolę sobie nazywać wszystko kompasem

Dlaczego wszystkie wymienione tu kompasy to kompasy z klapką i lusterkiem?
Uprawiałem trochę biegi i inne marsze na orientację i nigdy nie potrzebowałem ani wyznaczać super perfekcyjnie azymutu (nie naprowadzam artylerii) ani super ochrony.

Używam lekkiego kompasu produkcji ZSRR który dostałem jako prezent i ma świetne "serce" które szybko i precyzyjnie stabilizuje się.
Gdybym go jednak nie miał kupił bym coś w stylu Silva Field albo Silva Ranger (ale bez "S")
Prosty kompas na przezroczystej płytce ze skalą. Dobra jest też wbudowana lupa ale nie jest konieczna.

Kompas najczęściej przenoszę w kieszeni na piersi lub wpięty w szelke plecaka gdzieś w tym miejscu.
Zależy mi na szybkim dostępie i częstym używaniu do korekcji trasy. Klapka z lusterkiem tylko to utrudnia bo trzeba ją ciągle otwierać i zamykać.
Kompasu najczęściej używam na leśnych krzyżówkach do sprawdzenia kierunku w którym odchodzą drogi (jeżeli mamy mapę to często można w ten sposób określić na której krzyżówce jesteśmy)
Oraz do marszu na azymut tam gdzie już muszę zejść z drogi.

Dla mnie wymagana dokładność to kilka stopni bo większy błąd i tak"zrobi się"w czasie marszu. Do tego muszki i szczerbinki nie potrzebuje.

Płytka również nie za duża. Duża ułatwia pracę na mapie ale jest podatna na złamanie i może nie mieścić się w kieszeni.

Podczas JEDNEJ gry terenowej w życiu przydał mi się kompas z długą płytką i miałem wtedy bushmen patrol. Zabawa polegała na tym że na punkcie otrzymywało się lokalizację kolejnego punktu w różnej formie często jako współrzędne biegunowe. Nie przewiduje takich zabaw w SHTF
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja”