Brytyjski SMOCK, czyli kurtka dla zdecydowanych.

Wszystko o tym czym się zabezpieczamy przed czynnikami zewnętrznymi
ODPOWIEDZ
TheHorde
Posty: 31
Rejestracja: pn 06 mar 2023, 20:25
Kontakt:

sob 18 mar 2023, 00:04

Na wstępie - smocków miałem w swoim życiu naście albo dziesiąt. Od Leo przez TAC i wiele innych. Finalnie, zawsze pozbywałem się tych drogich, jakoś mi nie pasowały. Stare DPM to gruz, który trafić w uczciwym stanie i rozmiarze to często niemożliwość.

I tak po raz kolejny wróciłem do smocka w wersji "brytyjski multicam, który multicamem nie jest". Nie wnikając w pomysły herbatopijców akurat ten model wraca do mnie regularnie i ta sztuka zostanie ze mną już do końca życia ;)

Kilka ważnych info:
- część elementów do przeróbek pozyskujemy z samej kurtki, przy pierwszych przeróbkach.
- standardowe ściągacze i stopery wymieniamy na gumosznurek 3,2mm i stopery od ITW - te oryginalne nie są najfajniejsze.
- jak umiesz szyć, to jesteś kozak, ja jadę do teściowej ;)
- 150zł to według mnie maks jaki można zapłacić
- ZAWSZE kupuj rozmiar większy w klacie - w moim przypadku mam 108 w klacie, kurtkę natomiast na 120. Co do wzrostu - mam 193 i kurtkę na 190.
- tylko wersja 50/50 jak na zdjęciu ;)

Co warto zrobić:
- usunięcie patki na stopień z listwy przedniej - nigdy do niczego jej nie użyłem, a dzięki temu mamy 1 guzik do kieszeni z tyłu ;)
- usunięcie guzików od wewnętrznej strony przy zamku + odzyskanie tasiemek - dzięki temu mamy już komplet 3 guzików i tasiemek do kieszeni z tyłu
- skrócenie kaptura i usunięcie materiału aż do tunelu przez który przechodzi ściągacz - to jest moja prywatna opinia, każdy skraca ile chce.
- wymiana wszystkich sznurków na gumosznurek - to jest must have.
- z patki na stopień można zrobić regulator do kaptura + potrzebujesz kawałek rzepa
- ręczne porządne wypranie kurtki w środku do impregnacji + impregnacja sprejem przy wysychaniu kurtki
- dodatkowe uchwyty na np. karabinek z gumosznurka przepuszczony przez otwory drenażowe w kieszeniach

Wymiana ściągaczy i stoperów + odzysk materiałów to pierwszy etap, jutro jadę do teściowej, żeby szyła, ja się na tym nie znam. Więc zdjęcie regulatora do kaptura i kieszeni z tyłu pewnie w przyszłym tygodniu :) ja użyję materiału w multicamie z bluzy USA, bo taki mam + nie zwracam uwagi na wygląd jakoś super - czytaj, mam w dupie czy to modne, idealnie dobrany odcień itp ;)

Kilka plusów, które przerobiłem już przez naście sztuk tych kurtek:
- kieszeń "bez guzika" na lewej stronie jest idealna do przywiązania latarki ręcznej i jako kieszeń podręczna na ta latarkę.
- gumosznurek jako dodatkowe uchwyty na karabinek to rzecz must have według mnie.
- na początku denerwowały mnie boczne kieszenie otwarte, wyłożone polarem - w zimę jednak okazuje się, że to cudo jest.
- materiał - nie udało mi się tego nigdy spalić ani przedrzeć/pociąć, to typowy gnój roboczy.
- krój kurtki wiadomo, trzeba się przyzwyczaić, to nie jest super leciutki windstopper z Decathlonu ;)
- wszystkie inne zalety i plusy smocków, które można sobie wymarzyć :)

Jak odbiorę od teściówki gotową, to wrzucę wtedy komplet info :) Póki co, kilka fot z tego co jest zrobione. Jeśli ktoś szuka kurtki na ultralight, to niestety nie tutaj. Ale jeśli chcesz roboczego gnoja, z którego zrobić mały namiot to idealna opcja.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1067
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 18 mar 2023, 13:17

Cześć

SMOCK to jest jedna z tych kurtek , którą bardzo lubię. Ale aktualnie z moich trzech kurtek tego typu , nie ostała się żadna……

Bardzo pakowny i luźny krój, przez co linie 0 i elementy linii 1 można mieć przy sobie. Co do modyfikacji, fajnie że opisałeś. Specjalnie kupie kurtkę w MTP , i sprawdzę zasadność przeróbek ;) Ale nap na stopień sobie zostawię. Przemyślne są to przeróbki ;)

Pytanie , jest gdzieś do kupienia kurtka typu Smock w kamo wz.93 ? Miałem parkę JS z Częstochowy od Supera, ale dokonała swojego żywota w organizacjach paramilitarnych…… A chciałbym coś w wz.93 co będzie cieplejsze od bluzy mundurowej wz.2010 , ale nie będzie kurtką ochronną w wz.93. A będzie można wykorzystać w „betonie” i w cywilu ;)

Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
TheHorde
Posty: 31
Rejestracja: pn 06 mar 2023, 20:25
Kontakt:

sob 18 mar 2023, 17:39

SilesiaSurvival pisze:
sob 18 mar 2023, 13:17
Cześć

SMOCK to jest jedna z tych kurtek , którą bardzo lubię. Ale aktualnie z moich trzech kurtek tego typu , nie ostała się żadna……

Bardzo pakowny i luźny krój, przez co linie 0 i elementy linii 1 można mieć przy sobie. Co do modyfikacji, fajnie że opisałeś. Specjalnie kupie kurtkę w MTP , i sprawdzę zasadność przeróbek ;) Ale nap na stopień sobie zostawię. Przemyślne są to przeróbki ;)

Pytanie , jest gdzieś do kupienia kurtka typu Smock w kamo wz.93 ? Miałem parkę JS z Częstochowy od Supera, ale dokonała swojego żywota w organizacjach paramilitarnych…… A chciałbym coś w wz.93 co będzie cieplejsze od bluzy mundurowej wz.2010 , ale nie będzie kurtką ochronną w wz.93. A będzie można wykorzystać w „betonie” i w cywilu ;)

Pozdrawiam
~Bart
Helikon, Miwo albo Currahee, to pierwsze co przychodzi mi do głowy :)

Myślę, że za tydzień powinna być już skończona i obszyta finalnie :)
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1067
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 18 mar 2023, 19:21

Cześć
TheHorde pisze:
sob 18 mar 2023, 17:39
(…)

Myślę, że za tydzień powinna być już skończona i obszyta finalnie :)
Czekam na zdjęcia :)

Na razie sprawdzę kurtkę od Helikona :) Co do Miwo i Curahee , na razie sobie odpuszczam. Jak do „betonu” wrócę, to przyinwestuje w coś z tych firm.

Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
PREPPERS_13
Posty: 355
Rejestracja: pt 09 kwie 2021, 09:27
Kontakt:

ndz 19 mar 2023, 13:16

Bardzo lubie smocki,miałem już kilka i jeszcze mam 2-3(nie jestem pewny czy jednego nie sprzedałem),ale na razie męczę tylko jeden który jest dla mnie doskonały.
Leo Kohlera w concamo green gen 2. Jakoś wykonania TOP,kamuflaż też.Chociaż,nie ukrywam,ze bardzo czekam na nowy produkt helikona, SMOCK SAS UL. :)
Pojawił się na IWA w niemczech i w połowie roku ma być jego premiera,pewnie linia bushcraft i kolory z tej lini wiec nie będzie w kamuflażu,a low profile dla cywilów.
185050641_154764746654631_7188961222496967046_n.jpg
184897479_154764566654649_6065763265337922193_n.jpg
336661769_246616377705192_5317535313475227660_n.jpg
336601097_1365169544217909_4796525324037585729_n.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
TheHorde
Posty: 31
Rejestracja: pn 06 mar 2023, 20:25
Kontakt:

wt 01 sie 2023, 16:00

Trochę minęło, nie miałem czasu - kurtka wróciła i naście razy była w terenie :) Poniżej fotki wszystkich przeróbek.

Z tyłu mamy dwie duże kieszenie zapinane na dwa guziki i kawałek rzepa - być może to przerobię, dodam jeszcze dwa guziki. Regulacja kaptura jest jak widać - mi bardzo pasuje :)

No i wiadomo, nasączyć to Nikwaxem - to must have.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
TheHorde
Posty: 31
Rejestracja: pn 06 mar 2023, 20:25
Kontakt:

wt 01 sie 2023, 16:01

Zdjęcie kaptura nie załączyło się w poprzedniej, więc wrzucam raz jeszcze :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Odzież”