Kurtka M65 (Alfa Industries oraz Brandit)

Wszystko o tym czym się zabezpieczamy przed czynnikami zewnętrznymi
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1094
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 15 paź 2022, 22:56

Kurtka M65

Dziś trochę o kurtce M65, kurtka która aktualnie przeżywa swoją drugą młodość. Za sprawą wielu sieciowych firm , które szyją modele bardziej lub mniej oparte na amerykańskim pierwowzorze. Kiedyś owa kurtka była wizytówką ludzi zafascynowanych amerykańskimi militariami , dziś za sprawą sieciowych sklepów stała się swego rodzaju popkulturowym ciuchem. Tak samo stało się z kamuflażem Woodland, który możemy znaleźć w każdym sklepie z odzieżą znanych dużych sieci sklepów. Oczywiście są to bardziej lub mniej udane kopie / inspiracje tego kamo.

Ale dobrze o samej kurtce, model M65 był następcą udanej kurtki M51. Kurtka zadebiutowała podczas wojny wietnamskiej , gdzie dobrze sprawdzała się, podczas zimnych monsunów. Model sprawdził się w boju , a M65 to nie tylko kurtka ale cały system odzieży (spodnie , bluza , koszula itp.).

Krój
Krój posty , ściągacz w pasie. Wywijany kołnierz , mógł przybrać również formę stójki. Dzięki czemu osłaniał szyje przed zimnem , oraz paskiem broni. Kurtka posiada łącznie 6 kieszeni , 4 zewnętrzne oraz 2 wewnętrzne. Dwie kieszenie na piersiach zewnętrzne, naszyte na kurtkę z trójkątnymi napami. Dwie kieszenie w okolicach brzucha , zewnętrzne ale mieszki kieszeni są wpuszczone do wewnątrz kurtki, również posiadają trójkątne napy. Dzięki przesunięciu kieszeni dolnych bardziej na boki , można wygodnie schować w nich dłonie przed zimnem. Kurtka posiada dwie kieszenie wewnętrzne , mniej więcej znajdują się w linii górnych kieszeni. Po jednej z lewej i prawej strony. Kurtka posiada naramienniki , co zdradza jej wojskowy charakter. Z tyłu kołnierza , znajduje się zamek , gdzie schowany jest kaptur. Który nie jest upychany w kołnierzu. Tylko wpuszczany na plecy kurtki do środka. Kurtka zapinana jest na zamek błyskawiczny , oraz metalowe zatrzaski. Z tyłu kurtki przy rękawach, na wysokości stawu barkowego , znajdują się „skrzela” z materiału, które zwiększają zakres ruchu rąk bez naprężania materiału na plecach kurtki. Rękawy proste , ale lekko profilowane w okolicach łokci. Na mankiecie (w wewnętrznej stronie rękawa) znajdują się napy. Które jak otworzycie , będą zakrywać wasze dłonie. Dzięki czemu możecie chodź trochę osłonić wasze ręce, przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do kurtki możemy wpiąć podpinkę, którą dopinamy za pomocą kilku guzików oraz zatrzasków. Dzięki czemu nasza kurtka lepiej chroni przed zimnem.

Użytkowanie i doświadczenia z tym związane.
Ja swoją kurtkę kupiłem, dobre dwie dekady temu. Jest to oryginalna Alfa Industries, kupiona kiedy ceny tych kurtek nie były z kosmosu. Kupiona została za jakieś 220-250 zł. Od tego czasu użytkuje jako kurtkę codzienną, bywała w nie raz w lesie , oraz miałem okazje używać służbowo nawet „we wojsku”. Kurtka mimo już wiekowej konstrukcji i produkcji ( moja jest z roku 1992) , nadal spełnia dobrze swoje zadanie. Już zielony kolor lekko wypłowiał , zamek stracił kilka zębów , ale kurtka nadal jest w jednym kawałku i wygląda nie najgorzej jak na swój wiek, oraz to co przeżyła ze mną. Ogólnie zawsze jestem pod wrażeniem wytrzymałości amerykańskiego sprzętu kontraktowego, nie raz mam wrażenie że sprzęt z kontraktu jest nie do zabicia. Kurtka z podpinką dobrze sobie radzi do temperatury max -6 stopni , poniżej tej temperatury jest już w niej zimno. Kiedy odepniemy podpinkę dobrze nadaje się na ciepłe wiosenne lub jesienne dni. Podpinkę można nosić samodzielnie jako swego rodzaju sweterek , zapinając na klatce podpinkę agrafkami. Agrafki zawsze mam w zestawie EDC.
Szkoda że Alfa nie wypuszczała wersji czarnej , dlaczego o tym pisze? Oczywiście inni producenci ( ci którzy szyją ten model kurtki teraz) wypuszczają wersje czarne, które są o wiele mniej rzucającej się w oczy / low profile. Niż kontraktowy zielony kolor US Army….. I od pewnego czasu mam zamiar kupić wersje czarną tej kurtki jakiegoś tańszego producenta niż Alfa. Alfa nie wypuszcza czarnej wersji tej kurtki , a zielone kurtki Alfy podchodzą w pewnych sklepach na M, pod cenę prawie 1000 zł. Dopiero kiedy odwiedziłem sieć sklepów na M , sprzedawca uświadomił mnie ile kurtki M65 od Alfy kosztują. Dlatego szukam czegoś tańszego , i w czarnym kolorze.

Czy polecam?
Tak jest to kurtka o ponadczasowym kroju oraz funkcjonalności. Dziś powstało kilka wariacji na temat tej kurtki , lub jak kto woli nowoczesnych modernizacji. Niektóre bardziej, inne mniej udane moim zdaniem. Mi się podoba wersja klasyczna tej kurtki , przez szycie wariacji lub mniej udanych kopii przez znane odzieżowe sieci sklepów. Krój stał się popularny, opatrzył się. Nie kojarząc już się militarystami lub wojskowymi w cywilu, jak to było na początku XXI wieku w Polsce.

Pozdrawiam
~Bart
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony ndz 16 paź 2022, 18:06 przez SilesiaSurvival, łącznie zmieniany 1 raz.
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1094
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 16 paź 2022, 18:04

Cześć

Szkoda że odpisuje sam sobie, ale w tym temacie będę opisywał kurtkę M65 czarna od Brandita. Decyzja zapadła, w listopadzie będę kupował czarną M65, jako kurtkę bardziej „na miasto” . A zielona będzie „do lasu” ;)

Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2583
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 22 paź 2022, 09:29

Ja nabyłem zielonego Brandita. Prozaiczny powód - gdy jesienią ubieglego roku szukałem na gwałt kurtki jesień-zima, nie było czarnych w moim rozmiarze. Zatem mam zieloną. A kontraktówkę mam już tylko do lasu, tak jest "ściorana", że między ludzi się nie nadaje. Chyba że na low profile lumpa ;)
Nomem omen, jest to jeden z moich ulubionych kroi kurtek. Choć podejrzewam iż obejrzenie "Taksówkarza" z DeNiro lata temu, zrobiło swoje :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1094
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 22 paź 2022, 21:59

Cześć
1411 pisze:
sob 22 paź 2022, 09:29
(…)
Nomem omen, jest to jeden z moich ulubionych kroi kurtek. Choć podejrzewam iż obejrzenie "Taksówkarza" z DeNiro lata temu, zrobiło swoje :lol:
Ja mam pare swoich ulubionych krojów poza oczywiście M65 , czyli Smock , Gorka oraz kurtka zimowa WH - Masgau oraz Anoraki.

Oglądałem wariacje na temat M65 czuli : Helikon Covert oraz Durabo Super 65.

Covert mi osobiście krój, nie przypadł do gustu , ale kolory są fajne. Durabo Super 65 ma super krój , fajne nawet kolory. Ale cena to jest kosmos …. Ponad 1000 zł za kurtkę…

Ale jednak klasyczna linia M65 mi się podoba najbardziej ;) Jest ponadczasowa.

Teraz wypadł mi niespodziewany wydatek …. Jeszcze czekam na miernik Soeks, tak że zakup Brandita przechodzi na rok 2023.

~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2583
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 23 paź 2022, 06:59

Myśląc o ulubionym kroju, miałem na myśli kurtkę "do ludzi". W teren jest różnie. M65 traktuję jako wyjściową, gdyż fason tego produktu jest właśnie znany i co jakiś czas widuję innych użytkowników tej kurtki. Pseudo cywilna. Chociaż zdarzyło mi się usłyszeć pytanie w pracy "a ty na grzyby się dziś ubrałeś?" :lol:
Obrazek
bushmot
Posty: 140
Rejestracja: pn 05 wrz 2022, 06:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

sob 05 lis 2022, 18:08

M65 od Brandita to pierwsza kurtka którą kupiłem bo mi się podobała - zazwyczaj wystarczało mi, żeby było ciepło i żeby nie było różowe ;) A tutaj nie dość, ze model upatrzony to jeszcze stał się powodem małej wymiany poglądów estetycznych z żona - ja byłem za klasyką (oliwka), żona za czarną. Na szczęście udało się ją przekonać ;)

Póki co miałem ja na sobie kilka razy, wiec po zimie (kupiona jako zimowa...) będę miał więcej do powiedzenia.

@Bart - a gdzie i za ile patrzysz na kurtkę? Ja kupowałem na allegro, ale ze znanego we Wrocławiu sklepu z militarnymi tematami - znacząco taniej niż w Militariach czy innych źródłach. Jeśli będziesz chciał - podeślę link (nie chcę być posądzony o reklamę, nie mam z tego nic, (niestety ;) hehe) )

I mogę potwierdzić - warto przymierzyć przed zakupem bo rozmiarówkę mają zaniżoną.. M jest wielkości L itp
zapraszam na bushmot.blogspot.com
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1094
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 05 lis 2022, 19:42

Cześć
bushmot pisze:
sob 05 lis 2022, 18:08
(…)
@Bart - a gdzie i za ile patrzysz na kurtkę? Ja kupowałem na allegro, ale ze znanego we Wrocławiu sklepu z militarnymi tematami - znacząco taniej niż w Militariach czy innych źródłach. Jeśli będziesz chciał - podeślę link (nie chcę być posądzony o reklamę, nie mam z tego nic, (niestety ;) hehe) )

I mogę potwierdzić - warto przymierzyć przed zakupem bo rozmiarówkę mają zaniżoną.. M jest wielkości L itp
Ogólnie ja nigdy butów , kurtek , spodni i koszul nie kupuje przez neta. Zawsze sklepy stacjonarne, i Wawie skazany jestem na sieć sklepów na M……. Jako że mam KSK , to trochę zniżki dojdzie. Co do fajnych kurtek , w sklepach ma D…… jest ciekawa kurtka typu Smock od Texara :) Również ciekawa alternatywa dla M65. Ja wiem że rozmiarówka rozmiarówce nie jest równa :) w sklepach na D spodnie w rozmiarze XL są dobre ale , ale i L może być ok , czy XXL :) trzeba sprawdzać.

Tylko do rozmiarówki 5.11 oraz BlackHawk mam zaufanie , i wiem że na 99 % będzie pasować na mnie, kupując przez neta.

Pozdrawiam
~Bart

Btw Bushmot gratuluje przekroczenie bariery 5 postów :)
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2583
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 06 lis 2022, 07:03

W moim przypadku, wygodniej przez neta - znam na tyle rozmiarówkę "swoich" producentów, że szkoda mi życia na jeżdżenie po sklepach. Tym bardziej, że niewiele jest takich, które mnie interesują, lub są rozsiane, a mnie się zwyczajnie nie chce po nich łazić. Zwykle buty jadę obejrzeć do stacjonarnego sklepu - taki wyjątek.
Obrazek
bushmot
Posty: 140
Rejestracja: pn 05 wrz 2022, 06:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

ndz 06 lis 2022, 08:56

@Bart
Również nie jestem fanem kupowania ciuchów przez net - między innymi dlatego, że bywają niespodzianki z rozmiarówką.
Ale tym razem się na to zdecydowałem - na allegro znalazłem tą kurtkę 18% taniej. Gdyby był to sklep allegro - pewnie nie ryzykowałbym. Ale że na allegro wystawiał ją znany mi sklep z Wrocławia, duży i wiarygodny - podjąłem rękawice.
A żeby było śmieszniej, ponieważ ten sklep z allegro mam na drugim końcu miasta, to przy okazji jakiś zakupów zahaczyłem o M...., tam przymierzyłem i sprawdziłem dokładniej rozmiarówkę nie patrząc na kolor i po powrocie do domu zamówiłem z neta ;) Paczkomat mam pod nosem, dostawa była darmowa - nie mogę narzekać ;)
KSK daje chyba max 25% zniżki, nie miałem aż tyle ich na koncie - i wolałem wykorzystać na rzeczy które są w Militariach a nie ma ich gdzieś indziej ;)
zapraszam na bushmot.blogspot.com
Predator25th
Posty: 164
Rejestracja: pn 24 wrz 2018, 10:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

czw 07 wrz 2023, 13:01

miałem oryginalną M65 od alphy . kupiłem ją jakoś w połowie lat 90 , mimo że olałem ją kwasem akumulatorowym to była nie do zajechania , teraz już nie robią takich ubrań ...
Zaprawdę powiadam wam, oto nadchodzi wiek miecza i topora, wiek wilczej zamieci. Nadchodzi Czas Białego Zimna i Białego światła, Czas Szaleństwa i Czas Pogardy, Tedd Deireadh, Czas Końca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Odzież”