Węgiel aktywny/aktywowany

Obowiązkowa umiejętność każdego człowieka
Mr Nobody
Posty: 154
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 23:42
Kontakt:

śr 21 wrz 2022, 13:47

Węgiel aktywny/aktywowany ,każdy zna ,używa lub używał , nie dalej jak wczoraj dopadła mnie całodniowa jelitówka ,każdy wie jaka to przyjemność ,jakoś już mi przeszło .
Postanowiłem coś skrobnąć na temat węgla , kiedyś dostałem ciekawa informację ,jak go używać ,nie tylko podczas biegunki ,jak i przy innych zatruciach , wg informacji otrzymanych to ,bierzemy 4 tabletki węgla rozkruszamy mieszamy z wodą i wypijamy ,po 4 godzinach robimy to samo ,powtarzamy czynność do pierwszego wypróżnienia .
Węgiel wiąże bakterie i toksyny
pozbywa się ich z organizmu ,węgiel aktywny nie wchłania się z przewodu pokarmowego, ale jest wydalany a wraz z nim toksyny i bakterie ,trzeba tylko pamiętać, że węgiel może być przyjmowany przez krótki czas ,bo wchłania nasze enzymy trawienne i witaminy .
Węgiel pomoże nam przy niebezpiecznych zatruciach substancjami chemicznymi i lekami ,najlepiej zadziała podany do godziny ,i tu trzeba podać bardzo dużą dawkę , ale to jako ciekawostka ,każdy bierze na własne ryzyko ,podany przeze mnie sposób jest sprawdzony i podpowiedziany przez lekarza dla znajomej w usa ,wiec mogę polecić .
..."wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."
Maślak13
Posty: 264
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

śr 21 wrz 2022, 17:29

Podpisuję się pod tym, dodam jeszcze że awaryjnie można pochrupać węgiel drzewny.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

śr 21 wrz 2022, 20:20

Tak, ale...

Istnieja toksyny, ktore wchlaniane sa z przewodu pokarmowego szybciej niz moglby je zwiazac wegiel. Ba! Dzialaja szybciej, niz zdazylibysmy zatrutemu ten wegiel podac. O ile pamietam, wegiel aktywny nie oddzialuje chemicznie, lecz wiaze zanieczyszczenia na swojej powierzchni. A ze jest bardzo, ale to BARDZO porowaty, to i ta powierzchnia czynna jest ogromna w przeliczeniu na objetosc wegla.

Tak wiec mimo niewatpliwych zalet i uzytecznosci wegla, w mojej apteczce podroznej zawsze na dokladke jezdzi Nifuroxazyd i Laremid.

Pozdrawiam
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Maślak13
Posty: 264
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

czw 22 wrz 2022, 20:27

W mojej apteczce jest jedno i drugie. Należy też pamiętać, żeby nie brać węgla aktywnego jednocześnie z innymi lekami bo węgiel wchłonie ich część i osłabi ich działanie.
Mr Nobody
Posty: 154
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 23:42
Kontakt:

pt 23 wrz 2022, 12:51

No i o to chodzi , każdy stosuje cos innego i inaczej , prędzej zastosuje sie wegiel niż leki ,bo jest bardziej uniwersalny ,chodzby i do oczyszczania wody ...
..."wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pn 26 wrz 2022, 23:46

W EDC mam 4 leki na tego typu zjawiska. Każdy do czego innego.
1. Jak nas złapie w podróży czy w terenie lub ewakuacji i trzeba działać to Stoperan. Nazywam go korkiem bo wstrzymuje biegunkę ale nie usuwa w żaden sposób jej przyczyny. Czyli 1 dzień by dotrzeć do celu i zmienić lek.
2. Jesli wiadomo że biegunka jest po zjedzeniu prosiaczka czy innego daru lasu to Nifuroksazyd. Przydatny po piciu brudnej wody itp. Zabija bakterie w przewodzie pokarmowym ale nie wszystkie jak antybiotyk.
3. Jeśli to zatrucie chemiczne to najlepszy jest stary dobry węgiel w bardzo dużej dawce. Do stosowania niekiedy potem ze środkiem przeczyszczającym by przyspieszyć pozbycie się trucizny.
4. Smecta, słabsza od węgla ale pokrywa warstwą jelita i żołądek łagodząc objawy i separując zatrute pożywienie od ścianek układu pokarmowego. To wybór gdy możemy sobie spokojnie pochorować już po ewakuacji.
Takie przeciwieństwo stoperanu.

Powyższe leki można częściowo łączyć byle nie bezmyślnie zachowując właściwe odstępy czasowe.
West_End
Posty: 261
Rejestracja: pt 18 lut 2022, 21:11
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 12:45

Podpowiedzcie czy taki węgiel aktywowany do filtrów wody jaki kupuje się luzem w celu zasypania filtra wymaga jakieś procedury "aktywacji"?
Mr Nobody
Posty: 154
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 23:42
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 15:41

Raczej tylko go przepłukać i tyle ...zaktywowany ..
..."wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."
West_End
Posty: 261
Rejestracja: pt 18 lut 2022, 21:11
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 17:14

No właśnie ze gdzieś na forum jakimś było że należy go wypażyć we wrzątku czy jakoś tak ... Z tad moje wątpliwości
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 19:06

West_End pisze:
wt 27 wrz 2022, 17:14
No właśnie ze gdzieś na forum jakimś było że należy go wypażyć we wrzątku czy jakoś tak ... Z tad moje wątpliwości
Co do metody aktywacji wegla drzewnego - nie wypowiem sie. Mam tylko wrazenie, ze on jest aktywny sam z siebie.
Instrukcja mojego filtra do wody zalecala przeplukanie wkladow przed ich uzyciem. Przeplukiwac (i to wrzatkiem) kazali tez wegiel ze skorup kokosowych, ktorego uzywam czasem zeby przeczyscic rozne niepewne ksiezycowe kondensaty. Mam jednak wrazenie, ze w obu przypadkach chodzi bardziej o higiene niz o aktywacje.
Ale ze na weglu znam sie tylko z racji zblizonego wieku 😁 to moge sie bardzo mylic.
Pozdrawiam
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsza pomoc”