Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Obowiązkowa umiejętność każdego człowieka
ODPOWIEDZ
Maślak13
Posty: 267
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

śr 10 kwie 2024, 23:26

Do napisania tego postu namówił mnie 1411, ku potomności.
Wczoraj pojechałem popracować ciągnikiem u ciotki. Zaczęło się dobrze ale temperatura płynu chłodniczego podniosła się do końca zielonego pola (C-330) . Uznałem że coś jest nie tak i postanowiłem zajrzeć do poziomu płynu……
Efekt taki że płyn intensywnie wyrzuciło na wewnętrzną część lewej ręki i lewą cześć twarzy.
Szkolenia z pierwszej pomocy w pracy w tym przypadku uratowały mi twarz i rękę przed poważniejszymi skutkami .
Pierwsze co należy zrobić to schłodzić oparzoną część ciała chlodną wodą minimum 15 minut. Miałem dostępne wiaderko wody i ręcznik , zmoczyłem cały owinąłem częścią rękę a pozostałą okładałem twarzą co chwilę mocząc wodą . Po około kwadransie ręka i gęba piekły strasznie ale na bicepsie mały pęcherzyk a poza tym czerwona skóra w miejscu oparzenia. Pomyślałem oparzenia pierwszego stopnia będzie dobrze. Po powrocie do domu schładzalem dalej oparzone miejsca wodą przez jakiś czas. Na oparzenia miałem żel na oparzenia help4skin i opisywany w innym poście prontosan. Najpierw posmarowałem tym żelem następnie jak wysychał psikałem jeszcze co kilkanaście minut prontosanem . Trwało to od godziny ok 20 do północy. Pryskanie prontosanem łagodziło bardzo pieczenie. Dziś praktycznie nic nie boli i kurację uważam za udaną. Krytyczne w tym wszystkim jest jak powtarzają specjaliści możliwie jak najszybsze schłodzenie przez minimum 15 minut.
IMG_7584.jpeg
IMG_7585.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ramzan Szimanow
Posty: 1876
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

czw 11 kwie 2024, 00:08

Dobrze że skończyło się bez większych urazów.
Jest nauczka, i właśnie przykład dla innych jak ważne schładzanie w wodzie poparzonych miejsc.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

czw 11 kwie 2024, 13:25

Maślak13 pisze:
śr 10 kwie 2024, 23:26
[...]
Efekt taki że płyn intensywnie wyrzuciło na wewnętrzną część lewej ręki i lewą cześć twarzy.
[...]
Ukłoniła się zasada nie odkręcania korka przegrzanej chłodnicy bezpośrednio ręką. ZAWSZE wyrzuci ukrop... Korek nakrywa się folią, szmatą i odkręcamy w rękawicy tylko wtedy gdy faktycznie musimy...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Maślak13
Posty: 267
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

czw 11 kwie 2024, 14:53

mar_kow pisze:
czw 11 kwie 2024, 13:25
Maślak13 pisze:
śr 10 kwie 2024, 23:26
[...]
Efekt taki że płyn intensywnie wyrzuciło na wewnętrzną część lewej ręki i lewą cześć twarzy.
[...]
Ukłoniła się zasada nie odkręcania korka przegrzanej chłodnicy bezpośrednio ręką. ZAWSZE wyrzuci ukrop... Korek nakrywa się folią, szmatą i odkręcamy w rękawicy tylko wtedy gdy faktycznie musimy...
A widzisz, żeby to człowiek pierwszy raz w życiu robił a to kuźwa nie. W ogóle to najdziwniejsze że wskazywało temperaturę na końcu zielonego i dlatego podeszlem tak pewnie . Ale to już nie ważne liczy się nauka i wnioski na przyszłość. Bo poparzyć można się też w innych okolicznościach
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

czw 11 kwie 2024, 19:08

Maślak13 pisze:
czw 11 kwie 2024, 14:53
[...]
A widzisz, żeby to człowiek pierwszy raz w życiu robił a to kuźwa nie. [...]
Też poparzyłem się dwa razy... :oops:
Ale tak "szczęśliwie" że mniej niż Ty.
Teraz za każdym razem już dmucham nawet na zimne...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2601
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 12 kwie 2024, 11:19

Ano namówiłem, bo koncertowo uratowałeś sytuacje i szybko odwróciłeś negatywne skutki poprzenia. A chyba to najważniejsze, aby móc szybko i sprawnie przeciwdziałać efektom urazu, w tym przypadku poparzenia.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsza pomoc”