Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
ODPOWIEDZ
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

sob 31 lip 2021, 23:51

Witam,
Tym razem omówię temat kolejnego mało znanego zioła jakim jest nawłoć, inaczej nazywana złocistą dziewczyną. Równie złociste co kwiaty nawłoć ma właściwości lecznicze.

Właściwości:
Działa przeciwzapalnie, posiada właściwości dezynfekujące, działa przeciwzakrzepowo, moczopędnie, pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, posiada działanie uszczelniające naczynia krwionośne, leczy zgagi, niestrawności czy niewydolności układu pokarmowego, leczy krwawienia zewnętrzne. Od siebie dodam, że gdy miałem zaflegmione gardło, że wręcz kasłałem flegmą z domieszką krwi, piłem sobie 3 razy nawłoć i po 2 dniach kuracji już byłem zdrowy, tak więc nawłoć to ziele leczące choroby gardła, leczy trądzik, egzemy, rozjaśnia cerę, leczy zapalenie mieszków włosowych, leczy niewielkie krwawienia przewodu pokarmowego. Dodatkowo, złocista dziewczyna posiada właściwości przeciwgrzybicze, leczy ataki kaszlu lub astmy.

Zastosowanie:
Z nawłoci możemy zrobić opatrunki, napary, a najlepsza jest nalewka z domieszką oczywiście jak nazwa wskazuje alkoholu.

Zbiory:

Zbieramy ziele nawłoci, związujemy w te bukiety ziołowe i suszymy w miejscu zacienionym, w którym temp. nie przekracza 40 stopni C. Okres zbiorów datuje się na początek lipca do października.

Zastrzeżenia:

Nie powinny jej spożywać osoby przed 12 rokiem życia, kobiety w ciąży, osoby z niewydolnością serca lub nerek, a najlepiej przed jej stosowaniem skonsultować to z lekarzem.

Ode mnie słów kilka:
No cóż, w kwestii zapasów na kolejne lata, nawłoci powinniśmy posiadać jak najwięcej możemy, gdyż do wyrobów z niego przeważnie zużywa się dużo ziela rośliny. Myślę, że chyba wszystko opisałem jak najlepiej, oczywiście jeśli ktoś ma pytania to proszę pisać pod tym postem, ale żeby być pewnym, podsyłam tradycyjnie ciekawe linki do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=P6F2COcknnc
https://www.youtube.com/watch?v=saOPEr1R2Vc
z25119004Q,Skupisko-nawloci-kanadyjskiej.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
edlech
Posty: 49
Rejestracja: czw 19 mar 2020, 22:08
Lokalizacja: Łowicz-Łodz
Kontakt:

ndz 01 sie 2021, 18:49

Juz zaczyna kwitnąć. Czekamy z utęsknieniem, a raczej nasze pszczoły;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”