Strofant wdzięczny - strofantyna

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
Szebora
Posty: 137
Rejestracja: śr 12 lip 2023, 12:31
Kontakt:

ndz 23 lip 2023, 21:25

Można uprawiać w donicy na oknie.
Silne działanie nasercowe.
Nasiona dane pod język są w stanie powstrzymać zawał serca w kilka minut(jeszcze przed przyjazdem karetki) , ostra duszność czy niewydolność krążeniowa.

Jeszcze do niedawna dostępny wyciąg z nasion w kropelkach. Teraz należy szukać poza granicami kraju

https://pl.wikipedia.org/wiki/Strofant_wdzi%C4%99czny

https://fb.watch/lZJx0w3nI9/

https://youtu.be/sY7h-40vvCM
Ostatnio zmieniony pn 24 lip 2023, 06:26 przez Szebora, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1111
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 23 lip 2023, 22:03

Cześć!

Poratujesz jakimiś zdjęciami owej roślinki :) ?
Jakimiś wytycznymi odnośnie uprawy?

Miłe widziane zdjęcia, linki itp ;)

Pozdrawiam
~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1886
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

ndz 23 lip 2023, 22:05

Jak zwykle, utrudniają dostęp do czego się da.

Tutaj trochę zdjęć i opis

https://atlas.roslin.pl/plant/9165

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Szebora
Posty: 137
Rejestracja: śr 12 lip 2023, 12:31
Kontakt:

pn 24 lip 2023, 06:27

SilesiaSurvival pisze:
ndz 23 lip 2023, 22:03
Cześć!

Poratujesz jakimiś zdjęciami owej roślinki :) ?
Jakimiś wytycznymi odnośnie uprawy?

Miłe widziane zdjęcia, linki itp ;)

Pozdrawiam
~Bart
Już nadrobiłam gafę ;-)
Wybacz!
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2608
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 24 lip 2023, 09:18

Dr Różański opisuje glikozydy nasercowe zawarte w strofancie, jako słabo przyswajalne przez jelita (w porównaniu do naparstnicy - swoją drogą, naparstnica jest bardzo często spotykana w górach, na niżu zdarza się, ale rzadziej).
Link do artykułu doktora https://rozanski.li/1886/skretnik-strop ... sercowych/
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1886
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pn 24 lip 2023, 10:33

Wrzucam fragment na wypadek jakby zaginęło w odmętach sieci.

"Glikozydy nasercowe to metabolity wtórne roślin należących do rodziny trojeściowatych – Asclepiadaceae, kaktusowatych – Cactaceae, toinowatych – Apocynaceae, krzyżowych – Cruciferae (=Brassicaceae), jaskrowatych – Ranunculaceae, morwowatych – Moraceae, wilczomleczowatych – Euphorbiaceae, zatwarowatych – Sterculiaceae, liliowatych – Liliaceae i trędownikowatych – Scrophulariaceae. Bufadienolidy występują również w wydzielinie skórnej ropuch z rodzaju Bufo.

Glikozydy nasercowe zostały podzielone na dwie grupy:

1. Glikozydy kardenolidowe – typu Digitalis-Strofantus, posiadają w strukturze alfa-, beta-nienasycony pięcioboczny pierścień laktonowy. Aglikon zawiera 23 atomy węgla.

2. Glikozydy bufadienolidowe – typu Scilla-Bufo, zawierają w strukturze sześcioboczny pierścień laktonowy z dwoma podwójnymi wiązaniami. Aglikon zbudowany jest z 24 atomów węgla.

Jednym z najbardziej znanych źródeł glikozydów nasercowych jest skrętnik – Strophantus gratus Wallich et Hooker i pokrewny Acocanthera ouabaio, z rodziny Apocynaceae. Skrętnik został prowadzony do leczenia chorób serca w 1885 r. Jest to pnącze występujące w strefach zwrotnikowych Afryki. Surowcem jest nasienie – Semen Strophanthi. Plemiona murzyńskie stosowały wyciągi ze skrętnika i drzewa Acocanthera ouabaio do zatruwania strzał. Obecnie w medycynie największe znaczenie mają: strofantyna G (g-strophanthin) = ouabaina = uabaina (ouabain), będąca w Farmakopei Europejskiej 5; strofantyna K (k-strophanthin = kombetyna) i cymaryna (cimarin).

Glikozydy były i nadal są pozyskiwane z różnych gatunków skrętnika: wspomnianego Strophanthus gratus, ponadto Strophanthus hispidus i Strophanthus Kombe. Źródłem prawdziwej uabainy jest afrykańskie drzewo Acocanthera ouabaio.

Strofantyna G wstrzyknięta dożylnie działa na serce po 5-10 minutach.

Cymaryna występuje w Strophanthus hispidus i w miłku – Adonis. Pod wpływem hydrolizy rozpada się na cymarozę i strofantydynę. K-strofantyna występująca w Strophanthus Kombe w wyniku hydrolizy uwalnia strofantydynę i strofantobiozę.

Glikozydy te są mało stabilne, wrażliwe na kwasy i enzymy, dlatego drogą doustną trudno je efektywnie dawkować, a przyniesione rezultaty nie są zawsze zadowalające.

Albert Fraenkel (1848-1916), lekarz niemiecki w latach 1905-1906 rozpoczął badania nad dożylnym podawaniem glikozydu strofantyny. Badał również właściwości leków naparstnicowych, kodeinowych i morfinowych. Dzięki jego badaniom opracowano program leczenia glikozydami Strophanthus, który był w użyciu do połowy XX wieku.

Strofantyna G pozyskiwana z Strophanthus gratus (Strofant wdzięczny) i Acocanthera ouabaio jest w Farmakopei Polskiej III. Maksymalna jednorazowa dawka doustna strofantyny G: 0,001 g, najwyższa doustna dawka dzienna 0,01 g; najwyższa dawka jednorazowa dożylna 0,0005 g, najwyższa dożylna dawka dzienna 0,003 g.

Po II wojnie światowej w Polsce były produkowane preparaty strofantyny G i K. Rynek uzupełniany był również lekami zagranicznymi, głównie w Niemiec, Węgier, Czechosłowacji, Francji i Szwajcarii. Strofantyny nie znajdziemy już w Farmakopei Polskiej VI z 2002 r. Obecnie w Polsce praktycznie nie jest stosowana, choć niesłusznie.

Działanie nasercowe naparstnicy i strofantyny jest podobne, ale nie do końca. Strofantyna jest podawana dożylnie, bowiem słabo jest wchłaniana z jelit do krwi. Działa szybciej i krócej niż naparstnica. Strofantyna G (z Strophathus gratus) działa 2 razy silniej niż strofantyna K (z Strophanthus Kombe) Strofantyna podnosi ciśnienie krwi, w przeciwieństwie do Digitalis. Wiedziano już o tym w latach 90. XIX wieku. Ma zastosowanie w leczeniu niewydolności serca lewego, podczas gdy naparstnica jest wskazana przy niewydolności serca prawego. Strofantyna jest efektywna w leczeniu serca przerosłego, ostrej niewydolności serca (naparstnica w przewlekłej niewydolności), niedomogi serca z rzadkoskurczem (naparstnica wskazana jest w niedomodze z częstoskurczem) oraz w niedomodze z podciśnieniem (naparstnica efektywnie działa w niedomodze z nadciśnieniem). Wywiera wpływ moczopędny. Zanim opublikowano prace Fraenkel’a, w medycynie oficjalnej używano nalewkę z nasion strafantusa. Były różne jej wersje (stosunek surowca do spirytusu), stąd rozmaite dawki. Tinctura Strophanthi 1:20 podawano doustnie w dawce 10-20 kropel 3 razy dziennie. Czasem również praktykowano wstrzyknięcia podskórne nalewki strofantusowej, jednak zawsze spostrzegano spore podrażnienie tkanek. Wiedziano także, że nalewka podana doustnie działa dużo mniej efektywniej niż po podaniu pozajelitowym. W XIX wieku wprowadzono do lecznictwa Strophanthinum purissimum crystalisatum (dawki ówczesne 0,002-0,004/dobę). Wg Pharamcopoea Germanica z 1890 r. dawki Tinctura Strophanthi 1:10 przedstawiają się następująco: maksymalna dawka jednorazowa 0,5 g; maksymalna dawka dzienna 2 g. Na początku XX wieku w Polsce, w zaborze rosyjskim, wprowadzono do lecznictwa nalewkę skrętnikową 1:12 – Tinctura Strophanthi 1:12 na spirytusie, która podawano per os w dawce 3 razy dziennie po 2-8 kropel."
Ostatnio zmieniony pn 24 lip 2023, 12:21 przez Ramzan Szimanow, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2608
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 24 lip 2023, 11:32

Polecam znaleźć programik pobierający zawartość strony kompkeksowo i zrobić zapas na dysku. U mnie zadziałał, na wymienionej powyżej, program HTTrack Website Copier. Bezpłatny,.zapisuje całość wybranej witryny w postaci statycznych plików HTML.

Ramzan, sorki za bajzel w Twoim poście. Wydetyowałem zamiast zacytować i się nie kapnąłem w porę. I mleko się wylało :geek:
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1886
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pn 24 lip 2023, 12:16

1411 pisze:
pn 24 lip 2023, 11:32
Polecam znaleźć programik pobierający zawartość strony kompkeksowo i zrobić zapas na dysku. U mnie zadziałał, na wymienionej powyżej, program HTTrack Website Copier. Bezpłatny,.zapisuje całość wybranej witryny w postaci statycznych plików HTML.

Ramzan, sorki za bajzel w Twoim poście. Wydetyowałem zamiast zacytować i się nie kapnąłem w porę. I mleko się wylało :geek:
Oj, tam, oj tam, nic się nie stało.
Program dobry. Ale fajnie jak w miarę możliwości jak najwięcej jest w jednym miejscu.
Żeby po latach się nie przekonać że "strony z tamtego linku cholera nie zapisałem" :D
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2608
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 24 lip 2023, 12:34

Też prawda. Pobrałem raz i nie sprawdzam, czy nie ma nowych wpisów - utrata czujności.
Co do rośliny, lepiej wiedzieć o jej własciwościach i mieć w doniczce, niż biegać za naparstnicą (może i bezskutecznie). Od nadmiaru wiedzy nam się w głowie zresztą nie przewróci - to działa odwrotnie :lol:
Obrazek
Szebora
Posty: 137
Rejestracja: śr 12 lip 2023, 12:31
Kontakt:

pn 24 lip 2023, 19:35

1411 pisze:
pn 24 lip 2023, 09:18
Dr Różański opisuje glikozydy nasercowe zawarte w strofancie, jako słabo przyswajalne przez jelita (w porównaniu do naparstnicy - swoją drogą, naparstnica jest bardzo często spotykana w górach, na niżu zdarza się, ale rzadziej).
Link do artykułu doktora https://rozanski.li/1886/skretnik-strop ... sercowych/
Zgniecione nasiona/ zakupiony wyciąg w kroplach daje się pod język ;-)
Również zapomniałam zawrzeć ta informacje. Przepraszam..
Błąd nowicjusza.. Coś co dla mnie jest logiczne.. Już poprawiam.
Dzięki za wytknięcie błędu. Poprawiaj mnie proszę częściej jak o czymś zapomnę ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”