Poziomka pospolita (Fragaria vesca)

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2608
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 25 cze 2023, 14:01

Poziomka dobra, smaczna, choć mała i jej zbiory mogą drażnić niecierpliwców. Dzisiaj jednak o zbiorze nie tylk owoców, ale i liści poziomki.


20230621_173309-01-wm-46260.10000002384_watermarked.jpeg


Na początek historycznie. XVI wieczny zielnik Hieronima Spiczyńskiego podaje:

"Poziomki tak surowe, jak i warzone, w gorączkach używane, bywają wielką ochłodą chorym. Także, którym się wiele żółci w żołądek wylewa, którzy gorzkość w uściech czują, tym bywają bardzo użyteczne(…). Nerkom zawrzedziałym i bolejącym ziele poziomkowe i z korzeniem, aż 3 garści obojga wziąwszy, w pół garnca wody warzyć, do wy wrzenia połowicy, a rano i na noc ciepło dawać, po 8—9 łyżek."


Tak więc można suszyć i owoce (bardziej upierdliwe bez suszarki odpowiedniej) i liście. Temat suszarki miałem ruszyć w warsztacie w tym roku, ale nie dam rady. Może przez zimę skręcę konstrukcję - będzie na forum. Tymczasem przejdźmy do liści i jak podaje kolega Leszek, oksydacji.
Obcinamy liście poziomki bez ogonków i suszymy rozłożona na papierze, gazie, co tam kto ma (owoce zbieramy w suche i ciepłe dni, musza byc dojrzałe ale jędrne a nie ciapciate). Wysuszymy i gotowe na herbatę. Można je jednak jeszcze przesuszyć przez dobę aby potem rozgnieść, skropić wodą i zawinąć w płócienną ściereczkę/gazę aby przez okres 3 do 5 dni oksydowały się w ciepłym miejscu. Potem rozwinąć, rozłożyć i wysuszyć. Wyjdzie nam czarna herbata. W niektórych regionach Polski znana, gdy brakowało liści herbaty do kupienia.

Właściwości dopiszę później. C.d.n.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Tagi:
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2608
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 25 cze 2023, 15:41

Liść poziomki – Folium Fragariae (niem. Erdbeerblätter, ang. Wild strawberry leaf, strawberry leaf; fr. Feuille de fraisier) pozyskiwany jest oficjalnie z gatunku poziomka pospolita – Fragaria vesca Linne (=Fragaria vulgaris Ehrhart) z rodziny Rosaceae (różowate). Zgodne z DeutscherArzneimittel-Codex, Deutscher Apotheker Verlag, Stuttgart und Govi-Verlag GmbH, Frankfurt/M./Eschborn 2008 r. – surowiec może pochodzić z gatunków Fragaria moschata West (poziomka wysoka), Fragaria viridis West (poziomka twardawa), mieszańca Fragaria ananassa (Duchesne) Guedes.

Właściwości fitochemiczne: garbniki 5-10% (katechiny, ellagotaniny, np. pedunculagina), oligomery – proantocyjanidyny, flawonoidy (kwercetyna, kwercytryna, rutyna)), olejek eteryczny, kwas salicylowy, kwas cynamonowy, kwas kawowy, kwas chlorogenowy.
Działanie fitofarmakologiczne: przeciwbiegunkowe, ściągające, przeciwzapalne; przeciwrodnikowe, antyoksydacyjne; przeciwwysiękowe na śródbłonki; ochronne na miąższ wątroby; przeciwreumatyczne, przeciwartretyczne; napotne, przeciwgorączkowe.

Wskazania: zaburzenia trawienne z biegunką, nieżyt żołądka i jelit, zmiany zwyrodnieniowe i stłuszczenia w wątrobie, choroby reumatyczne; pomocniczo przy cukrzycy i alergii; grypa z objawami biegunki; zmiany martwicze w trzustce.

Dawkowanie: 1 g rozdrobnionych liści zaparzonych w filiżance wrzątku 3-4 razy dziennie.

Wyciąg z liści poziomki na winie Extractum Fol. Fragariae (Vinum): 1 część suszonych lub świeżych rozdrobnionych liści poziomki zalać zwilżyć spirytusem i zalać 5 częściami wina wytrawnego czerwonego; odstawić na 1 miesiąc. Codziennie kieliszek takiego wyciągu przez 2 tygodnie. Powtarzać co kwartał. Wskazania: choroba wieńcowa, pomocniczo przy nowotworach (poza terminem chemioterapii, nigdy w trakcie!), cukrzyca, miażdżyca, alergia, “nieszczelność” jelit, zaburzenia krążenia obwodowego i ocznego.

Naparem z liści poziomki można płukać jamę ustną, gardło i narządy płciowe przy stanach zapalnych. Mocne wyciągi (gęste) z liści nadają się do leczenia hemoroidów (1 g doodbytniczo). Ponadto doskonały składnik czopków per rectum (doodbytniczych) i dopochwowych (per vaginum) przy nadżerkach, zapaleniu, świądzie, wysiękach.

Napar z liści poziomki polecam do okładów na oczy przy nadmiernym łzawieniu, stanach zapalnych, alergii, zapaleniu powiek, zwiotczeniu okolicy oczu i przy zasinieniach wokół oczu.

Dawniej liść poziomki na winie i w odwarach stosowano przy chorobach układu moczowego (krwiomocz, stany zapalne, infekcje), przy czym polecam mieszanki z liściem borówki, mącznicy, z zielem/kwiatem wrzosu, liściem ortosyfonu, zielem nasturcji, zielem gruszyczki, liśćmi gruszy, korą czeremchy.

Liść poziomki wymieszany z korą/gałązkami czeremchy oraz z zielem glistnika i znamionami kukurydzy przynosi dużą ulgę przy zapaleniu gruczołu krokowego, obrzęku prostaty i nowotworach stercza (prostaty). Pomocniczo można używać tę mieszankę również przy zapaleniu pęcherza moczowego. 2 łyżki mieszanki (zioła w równych proporcjach wagowych!, nie objętościowych!) zagotować w 300 ml wody, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 150 ml (wypić więc w dwóch porcjach w ciągu dnia). W ostrych stanach do 3 razy dziennie po 200 ml najlepiej na czczo.
Cytaty wybaczcie, nie miałem sił pisać od siebie. Cytaty pochodzą ze strony dr Różańskiego:
https://rozanski.li/2746/fragariae-foli ... toterapii/
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”