Trening kondycyjny (specyficzny)

Kwestie dotyczące wysiłku fizycznego i treningu, dzięki któremu poprawimy swoje możliwości fizyczne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2609
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 13 sty 2024, 21:21

Poniżej przedstawiony trening kondycyjny był wykorzystywany przeze mnie i paru innych oszołomów, w ramach poprawy własnych zdolności do walki bronią białą w pancerzach. Takich średniowiecznych jakby kto miał wątpliwości ;) Nie będę zanadto modyfikował tekstu (co najwyżej dodam wyjaśnienia), aby stało się jasne, po co taki trening. Oczywiście żaden z nas nie będzie walczył w średniowiecznej kolczudze w czasach gdy stanie się GWWW. Trening powstał po to, aby obciążone opancerzeniem ciało nie stało się powolne i niezdarne, przyzwyczajał człowieka do zwiększonego wysiłku. Pomagał swego czasu nam dość solidnie aby prowadzić pokazowe sparingi. Poprawiał kondycję a więc i pomagał nam dbać o siebie. Stare czasy :lol: Tekst pochodził (wydaje mi się) ze strony której już na szybko nie znajduję: FMMA czyli Federation of Medieval Martial Arts. Może kogoś to zainteresuje, zapraszam do krótkiej lektury.


Krąg treningowy

Celem "kręgu treningowego" jest przygotowanie do walki w opancerzeniu, a zatem oznacza rozwijanie wytrzymałości i kondycji w oparciu na intensywną wymianę tlenową (jak w aerobiku). Jeśli kondycja jest na wysokim poziomie, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że walka w opancerzeniu zamieni się w "bijatykę" lub "katastrofę kolejową", jak często się je opisuje, ponieważ jeśli walczący jest zmęczony na początku walki, będzie chciał ją jak najszybciej zakończyć. To tutaj mogą pojawić się błędy lub obrażenia.

My, opancerzeni wojownicy, jesteśmy dość dobrze wyszkoleni w posługiwaniu się wszystkimi rodzajami broni, biorąc pod uwagę lata treningów, chociaż więcej treningów opartych na broni powinno być kontynuowanych, ale kluczowym atrybutem, nad którym nie pracowano z żadną konsekwencją, jest czas "w uprzęży" (poprzez uprzęż rozumie się ciężar opancerzenia, a więc kolczugę, elementy blaszane jak obojczyk, nakolanki, nałokietki, naramienniki itd.) rozwijający odpowiednie przygotowanie. Chociaż ważne jest, aby regularnie walczyć "w uprzęży" i z pewnością ważne jest, aby te walki odbywały się okresowo w celu dalszego doskonalenia umiejętności posługiwania się bronią, to właśnie przygotowanie kondycyjne, które moim zdaniem poprawi nie tylko zdolność walczącego do walki "w uprzęży", ale także może wydobyć bardziej wykwalifikowane formy techniczne, biorąc pod uwagę lepsze przygotowanie kondycyjne.

Poniższy program opisuje obwód treningowy, który jest bezpośrednio zorientowany na trening kondycyjny przez cały czas "w uprzęży".

1. przerzucanie opony: używając dużych opon na podłodze treningowej, przerzuć oponę, od końca do końca sali treningowej 6 razy w kierunku południowym, a następnie wróć 6 razy do ściany północnej (mgliste, gdyż FEMMA miała mnóstwo ćwiczeń na salach treningowych, podczas gdy my szliśmy na boisko i sami sobie ustaliliśmy jakiś dystans do przerzucania opony w te i z powrotem).

Trening z oponą zwiększy nie tylko siłę, ale także wydolność sercowo-naczyniową. Jest to stara forma treningu, często stosowana w treningu piłkarzy. Kluczem jest tutaj przykucnięcie podczas podnoszenia opony i NIE używanie pleców do podnoszenia opony. Biorąc pod uwagę, że dana osoba będzie "w uprzęży", konieczne jest, aby nogi przejęły większość siły ciężaru opony. Gdy opona podnosi się, powinno być wystarczająco dużo pędu, aby pozycja rąk mogła zmienić akcję z ciągnięcia na pchanie.

2. trening z odważnikiem kettlebell: wyciskanie kettlebell, praca w cyklu 6-8 powtórzeń na minutę, zaczynając od 1 minuty na stronę przez łącznie 2 minuty; po poprawieniu kondycji, rób to samo przez 4 minuty, 1 minuta na stronę (rękę).

Kettlebells lub "Girya" są używane w Rosji od wieków i zostały sprowadzone do Ameryki Północnej w 2000 roku przez Pavla Tsatsouline'a, byłego rosyjskiego trenera sił specjalnych. Trening z odważnikiem kettlebell skupia się na trzech głównych atrybutach: sile, elastyczności i sprawności sercowo-naczyniowej. Jest to również doskonała aktywność do spalania nadmiaru tłuszczu, jeśli ktoś rozważa utratę wagi.

3. Fiore grappling: "obrona mostu zwodzonego" poprzez umieszczenie trzech opon na podłodze, w kształcie trójkąta, każda w odległości ok. 2 m od siebie. Obrońca, pozostając w stylu Fiore, będzie bronił "otworu", podczas gdy drugi zrobi wszystko, co konieczne ("gadzi mózg"), w tym szarżowanie, rzuty itp. w celu zachwiania równowagi lub rzucenia obrońcy Fiore, aby przejść przez dwie opony i dotrzeć do trzeciej opony (przechodząc przez most zwodzony). Ćwiczenie jest kontynuowane, dopóki jedna lub obie opony nie zostaną zużyte.

Ćwiczenie to uczy walczącego radzenia sobie z syndromem "gadziego mózgu", w którym atakujący przeciwnik robi wszystko, co w jego mocy, aby powalić lub obezwładnić drugiego. Ćwiczenie to opiera się na zasadach grapplingu Fiore (grappling Fiore - grappling to walka na chwyty, dźwignie, obalenia. Nie są dozwolone żadne uderzenia. Fiore to kwiat a konkretnie słowo to pochodzi z kodeksu walki o nazwie Fior di Battaglia czyli Kwiat Bitwy, który w XV wieku spisał Włoch, Fiore dei Liberi. Dla zainteresowanych link zewnętrzny do bloga Fight like Fiore).

4. obalenia i rzuty: ćwiczenie z partnerem który musi podnieść cię z podłogi pionowo (jego ramiona muszą obejmować twoją klatkę piersiową aby musiał użyć siły własnych nóg i bioder, aby podnieść cię z podłogi), powtórzenie 6+ razy, a ostatnie podniesienie zakończone rzutem. Unoszenie strażaka, powtórz podniesienie ponad 6 razy, ostatnie zakończone rzutem.

Kluczowym celem jest nauczenie się, jak upaść na ziemię bez zranienia, zarówno podczas treningu, jak i podczas walk w opancerzeniu. Osoba musi nauczyć się wykorzystywać muskularne części ciała, aby przejąć uderzenie upadku, zamiast próbować złapać się rękami.
Dołączam pdf o obaleniach i rzutach (j. angielski)
Takedowns and throws.pdf
5. Włócznia Fiore: cel ćwiczenia jest podobny do grapplingu Fiore, w którym jeden z walczących robi wszystko i wszystko z włócznią, aby "wygrać walkę", podczas gdy obrońca, pozostając wiernym formom włóczni Fiore, próbuje się bronić. Jeśli pojawi się otwór, obrońca wykona uderzenie. Ćwiczenie rozpoczyna się od 30 sekund, a następnie przechodzi do 1-3 minut.

Ćwiczenie to zwiększa wytrzymałość jednostki, ze względu na ruch całego ciała, który obejmuje ustawienie stóp, ruch nóg, tułowia i górnej części ciała. Trenuje to również obrońcę do radzenia sobie z syndromem "gadziego mózgu", w którym przeciwnik robi wszystko, aby wygrać walkę, jednocześnie zmuszając obrońcę do wykorzystania defensywnych zagrań Fiore.

6. Step aerobik: wykorzystując podwyższoną platformę lub stopień, wykonuj wielokrotne kroki w górę i w dół, prawą nogą w górę, a następnie lewą, prawą nogą w dół, a następnie lewą nogą w górę, a następnie prawą, powtarzaj przez 3 minuty.

Step aerobik to popularna forma ćwiczeń wykonywana w wielu, jeśli nie w większości centrów fitness. Jest mało obciążający, spala kalorie i poprawia kondycję. Korzyści z step aerobiku zależą od szybkości ruchów, wysokości kroku i czasu trwania ćwiczenia. Ta forma ćwiczeń poprawia również równowagę, w szczególności "w uprzęży".

7. Wybijanie worka bokserskiego: stojąc mniej więcej prostopadle do worka, uderzaj wielokrotnie, 1-2-1-2... przez określoną liczbę razy, trzymając worek uniesiony nieco pod kątem poza środkiem. Powtarzane i szybkie uderzenia mają zapobiegać centrowaniu się worka - zacznij od 50 rund, pracuj do 100 lub więcej uderzeń. Lub szybkie, powtarzalne uderzenia w zestawach 4 x 30-sekundowe rundy. Uwaga: należy zdjąć rękawice (pancerne lub kolcze w przypadku treningów rycerskich) i zastąpić je rękawicami bokserskimi, aby NIE uszkodzić worka!

Praca z ciężkim workiem jest jedną z najlepszych metod zwiększania wytrzymałości, siły i szybkości. To ćwiczenie rozwinie efektywność zadawania ciosów.

POWTARZAJ KRĄG TRENINGOWY KILKUKROTNIE (czyli wykonujemy ćwiczenia jedno za drugim i powtarzamy tyle razy, na ile nas stać. Wiadomo, ćwiczenia z partnerem wymagają abyśmy mieli kumpla zainteresowanego taką formą treningu).

Pod koniec "kręgu treningowego", jeśli w kimś jest wystarczająco dużo energii, można wykonać kilka walk. Preferuję jednak zastąpienie jednej z sesji "kręgu treningowego", serią walk, być może co miesiąc, aby był czas na regenerację po kontuzjach i naprawę "uprzęży". Trening kondycyjny nie powinien powodować żadnych uszkodzeń "uprzęży" (co w przypadku rzutów różnie wyglądało jeśli mieliśmy blachy, tak więc sami ograniczaliśmy się do pikowanych gaci, pikowanych przeszywanic i kolczugi z długimi rękawami).

Słowo o terminie "gadzi mózg". Wywodzi się on z trójpodziału mózgu (trójjedyny mózg - można wygoglać) i oznacza:
jak podaje Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jjedyny_m%C3%B3zg
Obejmuje obszar pnia mózgowego i rdzeń kręgowy. To najstarsza część mózgu. Mózg gadzi odpowiada za podstawowe funkcje życiowe i automatyczne procesy (m.in. oddychanie, regulowanie pracy serca). Pozwala na wykrycie zagrożenia oraz zapewnienia bezpieczeństwa. W skład gadziego mózgu wchodzą jądra podstawy, odpowiedzialne za dominację i zachowania terytorialne. Odpowiadają za reakcję „walka, ucieczka lub zamrożenie”, skracają czas reakcji oraz zatrzymują racjonalne myślenie
Ostatnie zdanie jest kluczem do zrozumienia zasady niektórych z powyżej wymienionych ćwiczeń. W momencie zagrożenia "gadzi mózg" musi podjąć szybką decyzję, walczyć, uciekać czy poddać się strachowi i zastygnąć bezradnie. Ćwiczenia wyrabiają zatem także naszą reakcję, abyśmy zawsze podejmowali się walki. Oczywiście jest to korzystne podczas treningu i wyrobieniu się, natomiast w prawdziwej walce nie zawsze właściwe będzie podejmować wyzwanie. Na szali stoi życie nasze i naszych bliskich. Grunt to "obtrzaskać" sie z uczuciem w trakcie kontrolowanych treningów. Zahartuje to nas i wyrobi pewne nawyki. W przypadku walk rycerskich, gdzie używa się broni tępej, nie trzeba uciekać, najważniejsze aby nie dać sie strachowi przed dajmy na to, masywniejszym przeciwnikiem. Mam nadzieję że jest to zrozumiałe i zawsze można napisać w tym temacie więcej. Zapraszam do dyskusji. Z pokorą przyznaję, że takie formy treningu są mi obce od dawna, jednak ostatnio ruszyłem dupsko do działania, ale o tym w osobny wątku. O tutaj.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1886
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

ndz 14 sty 2024, 13:43

Świetny tekst na temat przygotowania kondycyjnego!
Jest też wzmianka na temat właściwego ułożenia pleców przy przerzucaniu opon.
Z innego punktu widzenia, ale też ważne żeby je chronić jak człowiek nie ma już tych 20 lat. 😁
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2609
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 14 sty 2024, 13:48

Ano kurvus, trza o tym pamiętać. Ćwiczenia padów i rzutów to nie jest coś co stare dziady zaczną ćwiczyć bez konsekwencji, jeśli nie ćwiczą pod okiem instruktora :mrgreen: także żałuję i wielokrotnie już wspominałem o tym, że słabo iż nie mieszkam blisko @Mr Nobody, bo chętnie bym połączył własne doświadczenia z jego.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kondycja”