Maski - ogólna pogadanka.

Maski, kombinezony, filtry itd.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 07 sty 2022, 02:23

Tak swoją drogą to wiecie może kto pod koniec zeszłego roku wygrał przetarg na dostawę zestawów masek pełnotwarzowych dla polskiej policji i jakie tym razem teraz będą to maski?

Poprzednim razem 1870 masek w zestawie wraz z trzema filtropochłaniaczami dostarczyła spółka Mildat z Warszawy. Całość opiewała na równowartość 2 039 900 zł brutto. Egzemplarze jakie dostarczono wtedy to SGE 400/3, produkowane przez spółkę Metel Safety i wyposażone w trzy porty filtropochłaniaczy standardu NATO 40mm DIN 3283. Tym razem złożono ofertę na dostawę 950 masek przeciwgazowych z filtropochłaniaczem z opcją na 50 kolejnych. Nowe wyposażenie podobnie jak poprzednio trafi prawdopodobnie do Oddziałów Prewencji i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji w całym kraju. Są przeznaczone do zabezpieczania oczu i dróg oddechowych funkcjonariuszy przed zagrożeniami CBRN (chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi oraz nuklearnymi).


sge-400-3.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wicih
Posty: 37
Rejestracja: śr 15 gru 2021, 16:37
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

pt 07 sty 2022, 11:36

BowHunter pisze:
pt 07 sty 2022, 02:23
Tak swoją drogą to wiecie może kto pod koniec zeszłego roku wygrał przetarg na dostawę zestawów masek pełnotwarzowych dla polskiej policji i jakie tym razem teraz będą to maski?

Poprzednim razem 1870 masek w zestawie wraz z trzema filtropochłaniaczami dostarczyła spółka Mildat z Warszawy. Całość opiewała na równowartość 2 039 900 zł brutto. Egzemplarze jakie dostarczono wtedy to SGE 400/3, produkowane przez spółkę Metel Safety i wyposażone w trzy porty filtropochłaniaczy standardu NATO 40mm DIN 3283. Tym razem złożono ofertę na dostawę 950 masek przeciwgazowych z filtropochłaniaczem z opcją na 50 kolejnych. Nowe wyposażenie podobnie jak poprzednio trafi prawdopodobnie do Oddziałów Prewencji i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji w całym kraju. Są przeznaczone do zabezpieczania oczu i dróg oddechowych funkcjonariuszy przed zagrożeniami CBRN (chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi oraz nuklearnymi).



sge-400-3.jpg
Ja nawet nie wiedziałem że był nowy przetarg. Ale cieszę się, nie ma co, filtry z tamtych miały bodajże 3 lata ważności. Same maski chyba miały termin użyteczności z 10 lat przy ciągłym używaniu. Może będzie gwiazdka demobilu

A propos, może ktoś polecić legitne filtropochłaniacze które mogą chronić przed pyłem (najlepiej radioaktywnym hue hue) takiego rodzaju jak ten z eternitu? Na allegro przeszukiwania godziny a i tak 90% sprzedawanych to jakiś szit rodem z prl a szukanie takich w terminie to przekopywanie się przez filtry pasujące tylko do jednej jedynej maski. Zależy mi na standardach NATO.
"Kiedy stalker zabiera się za opisywanie tego, co przez dzień widział, to trzeba zawsze wiedzieć: przegnie! Inaczej nudno by było."
~Wiktor Noczkin, "Ślepa Plama"
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 07 sty 2022, 12:08

Do zdejmowania eternitu to P3 w zupełności wystarczą.

Tutaj masz nówkę za 37 zł na erdeka.

https://allegro.pl/oferta/filtr-przeciw ... d6604cf017

Filtr przeciwpyłowy 3M SCOTT SAFETY PF10 P3

ZASTOSOWANIE:

Stałe i płynne cząstki, cząstki radioaktywne i toksyczne, mikroorganizmy, np. bakterie, wirusy.

Ciężar w g: 74

Czas przechowywania: 10 lat.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wicih
Posty: 37
Rejestracja: śr 15 gru 2021, 16:37
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

pt 07 sty 2022, 12:23

BowHunter pisze:
pt 07 sty 2022, 12:08
Do zdejmowania eternitu to P3 w zupełności wystarczą.

Tutaj masz nówkę za 37 zł na erdeka.

https://allegro.pl/oferta/filtr-przeciw ... d6604cf017

Filtr przeciwpyłowy 3M SCOTT SAFETY PF10 P3

ZASTOSOWANIE:

Stałe i płynne cząstki, cząstki radioaktywne i toksyczne, mikroorganizmy, np. bakterie, wirusy.

Ciężar w g: 74

Czas przechowywania: 10 lat.
Cholera, dzięki, szukałem dokładnie czegoś takiego. Serio, na allegro i w sklepach militarnych powinna być oddzielna kategoria na filtry w terminie i po terminie. Przekopywanie się przez tony starych filtrów do MC1 to dramaturgia
"Kiedy stalker zabiera się za opisywanie tego, co przez dzień widział, to trzeba zawsze wiedzieć: przegnie! Inaczej nudno by było."
~Wiktor Noczkin, "Ślepa Plama"
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 07 sty 2022, 22:21

Gdyby ktoś jeszcze kiedyś szukał = Allegro -> Firma i usługi -> Przemysł -> Odzież robocza i BHP -> Środki ochrony indywidualnej -> Osłona twarzy -> Filtry i pochłaniacze


A tak z tej samej, ale jednak nieco innej beczki... Czytaliście? https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/ja ... radiowozu/


Ponad półtora roku temu tylko przy pomocy zdjęć, udało się zidentyfikować jednego z podpalaczy radiowozów w USA. Okazał się nim 22-letni wtedy kapral Larry Raynold Williams, który przed całą akcją wypożyczył sprzęt ćwiczebny w postaci maski pełnotwarzowej Avon M50 (u nas chyba bardziej znana jako FM50) i zestawu filtropochłaniaczy M61. Z racji tego, że każdy amerykański sprzęt wojskowy jest opatrzony indywidualnym numerem seryjnym, zdjęcia pomogły zidentyfikować go, a potem dotrzeć do "tymczasowego właściciela".


Avon-FM50.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 09 sty 2022, 12:39

No OK. W tym i innych zbliżonych tematycznie wątkach, przelaliśmy już tyle treści z zakresu ochrony dróg oddechowych, że postanowiłem zebrać to wszystko razem. Tutaj najbardziej chciałbym podziękować BoldFoldowi, który nieustępliwie swego czasu ciągnął ze mną temat masek i filtropochłaniaczy, że wręcz zmuszał mnie do myślenie i szukania potwierdzeń na moje ALE. Jednakże nie poddaję się łatwo, stąd ten dokument.

Wielu może zdziwić, że wymieniłem w nim nie tylko 1 i 2 klasę dla pochłaniaczy ABEK, ale również i trzecią. Tak, pochłaniacze A3B3E3K3 także istnieją, a dowiedziałem się o nich z przeglądu pożarniczego numer 4/2014 strona 34. W tabelce zakresu i oznaczania będzie znajdował się także czas przy niektórych typach pochłaniaczy. Bierze się on z tego, że w budowie pochłaniaczy wyróżnia się zawsze odpowiednie złoże z masą chłonną. Poszczególne pochłaniacze mogą się różnić między sobą rodzajem zastosowanej masy, jednak zasada działania zawsze jest ta sama – wiązanie substancji niebezpiecznej z powietrza na zasadzie adsorpcji, chemisorpcji (adsorpcji chemicznej) bądź katalizy. Przykładowo - jeśli masą porowatą pochłaniacza jest węgiel aktywowany, wówczas oczyszczanie powietrza z toksycznych par i gazów odbywa się na zasadzie adsorpcji fizycznej, która zachodzi na granicy faz adsorbentu (ciała stałego – węgla aktywowanego) i adsorbatu (gazu – skażonego powietrza). W przypadku pochłaniaczy definiuje się takie parametry, jak czas przebicia (czas, po którym substancja niebezpieczna zaczyna się pojawiać po twarzowej stronie pochłaniacza) oraz pojemność sorpcyjna (możliwość związania określonej ilości substancji, wyrażona najczęściej w gramach). Natomiast działanie filtrów opiera się na procesie filtracji, czyli sączenia. Jest to prosta metoda, polegająca na mechanicznym oddzieleniu substancji stałej od cieczy i/lub gazów. Ciało stałe i/lub ciekłe z aerozolu przy przejściu przez filtr odkłada się w porowatych przestrzeniach (kieszeniach) filtra. W związku z tym zjawiskiem definiuje się pojęcia podstawowe, takie jak penetracja (stosunek stężenia liczbowego cząstek za filtrem, do liczby cząstek docierających do filtra) oraz skuteczność (stosunek liczby cząstek zatrzymanych w filtrze, do liczby cząstek dopływających do filtra).

Tak czy owak, chciałbym przedstawić Wam broszurę stworzoną przez Nas wszystkich tu obecnych - Klasyfikację filtrów i pochłaniaczy - z rozbiciem na wymagane typy filtrów i / lub pochłaniaczy chroniące przed konkretnymi gazami przemysłowymi i substancjami toksycznymi. Mam nadzieję, że publikacja choć trochę ułatwi Nam przygotowania, tym bardziej że aby uzupełnić zebraną wiedzę z Naszego portalu, posiłkowałem się broszurami i poradnikami także producentów sprzętu ochronnego.


A oto i ona:

Klasyfikacja-filtrow-i-pochlaniaczy-PrzygotowaniPolska.pdf
PS. Ładnie opisałem, choć dokument jest bardzo prosty. No ale liczy się reklama... XD

Edit.

Zaktualizowałem dokument o niezbędne moim zdaniem informacje. Początkowo chciałem je zamieścić tylko w temacie jako tekst, jednakże pomyślałem, że będąc częścią dokumentu i niejako całością publikacji łatwiej będzie do nich sięgnąć. Jest też zamieszczona literatura z jakiej korzystałem, gdyby ktoś chciał zweryfikować podane informacje. Mam nadzieję, że docenicie godziny jakie spędziłem przebijając się przez to wszystko i następnie w miarę zrozumiale próbując to przeredagować. Miłego czytania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 10 sty 2022, 12:47

Dopiero odpaliłem dokument. Bardzo to profesjonalnie zrobione panie Bow! Kawał solidnej roboty. Dziękuję a pytania zostawię na pw.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 10 sty 2022, 15:25

Cieszę sę Bow, i gratulacje za opracowany materiał, producentów masek w Europie Zachodniej ,mamy kilku i tak pamiętam, chodziło o okulary zintegrowane z maską. Po wybuchu pandemii niestety masek jakichkolwiek od razu zabrakło a przedstawiciele handlowi rozkładali ręce mówiąc; produkują na rodzimy rynek (bliższa koszula ciału) to m.in. było motorem poszukiwań i przestawienia się na prod MaskPolu (bo w firmie używamy tego sporo)
Zabezpieczenie przed pyłem radioaktywnym jest właściwie takie samo jak przed każdym innym pyłem, np azbestem, więc teraz jeszcze aby skończyć do końca temat; do ochrony przed pyłem radioaktywnym wystarczy jakakolwiek maska z filtrem P2 byle ślimakowym, przykład filtr-f10/12p2 + np maska MP12/5 (powtarzam przed pyłem radioaktywnym) ale każda (producent nieważny) taka w której powietrze wydychane jest inną drogą (nie przez filtr) Nie ma wtedy wilgoci w filtrze i dłużej on i wydajniej służy. Okulary ochronne dodatkowo mogą osłaniać oczy. Cenowo to rozwiązanie nie rujnuje wypłaty a może być użyte do innych codziennych zastosowań.

Co innego gdy chcemy się zabezpieczyć biologicznie bądź chemicznie wtedy P3 + zabezpieczenia w/w przez BH. Z tym, że chemicznie możemy się po japońsku zabezpieczyć, ale czy zabezpieczymy się biologicznie, śmiem wątpić.

Ja osobiście jakiś czas temu nabyłem maski całoryjne Obrony Cywilnej (grosze, oczywiście 100% sprawne) w rozmiarach od 1-5, zaś gwintowo zgodne ze standardem NATO, teraz inwestuję co jakiś czas w filtry P3 duże nakręcane. Kusiło mnie aby nabyć też tester do w/w masek ale odpuściłem, bo zatykając wlot filtra masz się udusić jak maska jest PRAWIDŁOWO założona, tester zaś kontroluje samą maskę, bez sprawdzania połączenia ciało/włosy/guma. Dlatego żołnierze testują maski w atmosferze gazu łzawiącego aby wiedzieli czy prawidłowo je założyli, więc ja też mogę :idea:
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pn 10 sty 2022, 17:32

Hejka!
Dopiero skonczylem prace i szczerze mowiac - nie mam juz dzis sily ogladac tekstu na ekranie komputera. Niemniej - Panie Bow! Dziekuje za opracowanie. Pobralem do poczytania w tak zwanej "wolnej chwili" (czyli w sytuacji gdy wlasnie skonczylem urlop - dopiero w weekend).

Co do testowania masek - podajemy kompani na obiadek grochowke. Zamykamy szczelnie okna w pomieszczeniu i wstawiamy tam czlowiekow do testowania masek. Nie zwazamy na lomoty, kopanie w drzwi i blagania dobiegajace ze srodka. Po dwoch godzinach otwieramy drzwi. Kto wyjdzie i nie bedzie zolty - ten ma sprawna maske i dobrze ja zalozyl. UWAGA! Podczas prowadzenia testu nalezy nikac zrodel otwartego ognia i iskier - grozi wyrwaniem okien, drzwi i sufitu pomieszczenia testowego. Od srodka ;)

Pozdrawiam
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 11 sty 2022, 13:26

BoldFold pisze:
pn 10 sty 2022, 15:25
Ja osobiście jakiś czas temu nabyłem maski całoryjne Obrony Cywilnej (grosze, oczywiście 100% sprawne) w rozmiarach od 1-5, zaś gwintowo zgodne ze standardem NATO, teraz inwestuję co jakiś czas w filtry P3 duże nakręcane. Kusiło mnie aby nabyć też tester do w/w masek ale odpuściłem, bo zatykając wlot filtra masz się udusić jak maska jest PRAWIDŁOWO założona, tester zaś kontroluje samą maskę, bez sprawdzania połączenia ciało/włosy/guma. Dlatego żołnierze testują maski w atmosferze gazu łzawiącego aby wiedzieli czy prawidłowo je założyli, więc ja też mogę :idea:

No mi ostatnio wpadają w rączki MP5 od tak o. Patrzę pod nogi, a tu cyk MP5-teczka na ulicy. Myślę sobie, wezmę, co tak sama leżeć będzie. Co do testera, to też szukałem i znalazłem model PKM-66, później przeglądałem Labtec LQ 400 ( cena potężna), no ale... ... no właśnie. Kiedy kupowałem cywilną MP-5, czyli MT 213/2, to od sklepu dostałem w mailu pdfa z instrukcją obsługi i sposobem konserwacji, więc jakby to urządzenie nie jest mi potrzebne. W sumie to może podlinkuję także ją. Co innego SAW Mini CAD mk II, który jest osobistym, lekkim, półprzewodnikowym detektorem chemicznych środków bojowych i jednoczesnego wykrywania śladowych poziomów środków nerwowych (G) i blistrowych (H). Zasilany standardowymi bateriami litowymi lub akumulatorkami, wykorzystuje technologię czujników SAW (Surface Acoustic Wave). No ale tutaj ponownie cena - 8,5 tysiąca pachnących zielonych amerykańskich dolców. Także ten tego wszystko rozbija się o to ile jesteśmy w stanie wydać na wszelkiego rodzaju "gadżety". Nazwałem je tak, gdyż tak naprawdę nie mamy pewności, a nawet nie chcielibyśmy ich nigdy używać. A wydanie walizki pieniędzy na sprzęt, który będzie ozdabiał półkę w piwnicy, czy w innym niewidocznym miejscu nie jest priorytetowym wyborem każdego człowieka. Chociaż mogę się mylić w tej kwestii i jeśli ktoś chce, top bardzo proszę.

Podobnie sytuacja ma się z najczęściej wybieranymi środkami ochrony osobistej, z więc filtropochłaniaczami. I jestem tutaj chyba najlepszym tego przykładem. Szukałem zawsze takich z najdłuższym terminem ważności. Kupowałem też ich na potęgę. Owszem w moim byłym głównym zawodzie wykorzystywałem je codziennie, ale też nie aż tyle bym musiał codzienne je wymieniać. Dopiero przygotowując się merytorycznie, rozmawiając z wieloma osobami - między innymi takimi których zadaniem jest testowanie "w boju" takiego sprzętu -, zbierając informacje dotarło do mnie, że masa sorpcyjna w takich filtropochłaniaczach starzeje się zaraz po zdjęciu z taśmy w fabryce. To wcale nie jest tak, że ten filtropochłaniacz po 4 latach magazynowania ochroni tak samo dobrze jak po roku. No właśnie nie. On w przeciągu tych deklarowanych przez producenta 3, 5, 6, 10 czy 20 lat będzie mieścił się w normie, natomiast później jago właściwości katalityczne zaczną drastycznie spadać, mimo że będzie szczelnie zamknięty fabrycznie. Mam 10 kompletów ABEKów na bagnet od 3M i kilka sztuk FP 211/1-P3/W-R od MaskPola. MaskPolowskie są do 2026, ale 3Mki do 2024. Nie zdążę wykorzystać, tym bardziej że zakupiłem adaptery do MP5-tek na bagnet 3Mowski, by móc je wykorzystywać pojedynczo z całoryjnymi maskami. Tak jakby kasa źle zainwestowana, jednakże z drugiej strony nigdy nic nie wiadomo - ehh to życie przygotowanego. Natomiast do czego zmierzam, bo zszedłem trochę z głównego nurtu. Wyżej wymieniony FP 211/1-P3/W-R (ABEK2 Hg P3 R D) kosztuje ok 119 zł brutto - ważność 5 lat, MSA 93 ABEK2 Hg/St (ABEK2 Hg P3 R D) kosztuje ok 105 zł - ważność 6 lat, SCOTT PRO2000 CFR32 (ABEK2 P3) kosztuje ok 210 zł - ważność 10 lat, MIRA NBC-77 SOF (ABEK2 Hg P3 SX R D REACTOR) kosztuje 80 dolarów - ważność 20 lat / jednakże u Nas łatwiej o czeski odpowiednik tego filtra, a więc AVEC NBC-3/SL M (którego zostało jeszcze 16-ście sztuk w magazynie w Helsinkach za bardzo przystępną cenę). Czy warto dopłacać za dłuższy czas magazynowania skoro wiemy, że właściwości pochłaniaczy i tak się z czasem pogarszają, bez względu na to czy używamy, czy też nie? Moim zdaniem nie. Zakupując pochłaniacz kombinowany na okres 5-ciu lat i nawet wydając co 5 lat na niego te 100 zł nie odczujemy tego tak po kieszeni jak wydanie od razu 320 zł. Ponadto stopień ochrony takiego trzeciego z kolei 5cio letniego pochłaniacza będzie znacznie większy niż 15sto letniego już wtedy AVEC'a. Jasne można się przyczepić, że filtropochłaniacz MIRA/AVEC chroni przed jodem promieniotwórczym i jego organicznymi związkami takimi jak jodek metylu i ozon. Warto pamiętać, że radioaktywny jod 131 pojawia się po katastrofie atomowej. Unosi się w tedy w chmurze i dociera na ogromne odległości, szczególnie w okresie około tygodnia po zdarzeniu. Wchłania się następnie i gromadzi w tarczycy. Na takie sytuacje jak już pisałem w innym temacie wolałbym przygotować się odpowiednio, czyli zamiast filtropochłaniacza multiochronnego mieć tylko REACTOR P3 (katalizator przygotowany tylko pod to konkretne zagrożenie). No ale każdy ma swoje zdanie.

Dziś robiłem doroczny przegląd masek i filtropochłaniaczy. Po przetarciu wszystkiego 70% roztworem alkoholu zawinąłem w folię spożywczą, do toreb i na łatwo dostępną półkę w piwnicy. Zostawiłem sobie pod ręką tylko MT 213/2 i 3M 6300, gdyż często potrzebuję. mimo wszystko jak tak policzyłem pieniądze w tym sprzęcie, to mnożna by pobalować...

IMG_20220111_104217.jpg
Instrkcja-uzytkowania-i-koserwacji-MT-213-2-C-2.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środki ochrony osobistej”