Maski - ogólna pogadanka.

Maski, kombinezony, filtry itd.
ODPOWIEDZ
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 09:52

Maski z wkładem slimakowym, do zastosowań cywilnych P2 też się nadają do stosowania po W i wiem na pewno, że trzyma normę i jest POLSKIEJ produkcji. Też mają datę ważności, nie maski, filtry.

link;https://www.maskpol.com.pl/produkty-cyw ... p-125.html

Tu trzeba rozgraniczyć zastosowanie cywilne od zastosowań militarnych. Wszystkie porządne filtry czyli PP2 i PP3 mają daty ważności. Już wiemy gdzie leży problem :idea: ;

link;https://www.maskpol.com.pl/produkty-cyw ... 80-p3.html

Jeżeli filtr ma datę ważności, albo wyrzucamy po dacie, albo nie zwracamy uwagi na datę, albo zużywamy w miarę upływu daty ważności.

Oczywiście przejściówka z Rd40x1,7" na bagnet jest ze wszech miar wskazana.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 10:14

Tak, tylko ja piszę o ABEKach. I tak mają termin ważności, do 2024 z tym że mówimy tutaj o węglu aktywnym. I oczywiście, że filtry z przyłączem NATOwskim możemy przechowywać zdecydowanie dłużej niż bagnetowe. Dziej się tak dlatego, że w przypadku filtrów "puszkowych" po zakończeniu pracy możemy ponownie zaślepić otwory i odstawić je na półkę. Przy filtrach ze złączem bagnetowym, pakowanych w specjalne worki, już tego nie zrobimy, chyba że wsadzimy je spowrotem i okleimy dokładnie taśmą. Natomiast z doświadczenia wiem, że filtry bagnetowe wyjęte z opakowania po dacie ważności także filtrują. W 2018 zdażyło mi się używać filtrów dla których to ważność wg opisu kończyła się w marcu 2016. Leżały zapomniane i nadawały się - i tak były to tylko A2, ale potwierdziła się informacja, że szczelnie zamknięte nie tracą swoich właściwości.

Rozmawiamy w tym momencie na temat tego co każdy woli i jak każdemu wygodniej.

Filtry ze złączem bagnetowym nie filtrują wcale gożej od swoich odpowiedników ze złączem NATOwskim. Filtr z większym wkładem będzie działał dłużej z mniejszym krócej, ale tutaj jest także różnica w cenie.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 10:43

Stanęło na tym że kto co lubi, przy tym się upiera :D No i też dobrze, każdy ma jakieś argumenty za swoimi przekonaniami. Co ważne, nikt nie podważa zapotrzebowania na filtry i maski.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 14:00

Nie robimy kwasu, a już na pewno nie mam takiego zamiaru. Wymieniamy się spostrzeżeniami.

Oto ABEK1 od 3M rozkrojony. To co widać to dwie warstwy włókniny i węgiel. W tym filtrze jest drobniejszy i bardziej sypki. Prasa ewidentnie zagęszcza węgiel dopychając go siatkowanym wieczkiem. Podczas cięcia gdy już przebiłem się przez skorupę pewna ilość ziaren wystrzeliła jak z procy, a tworzywo ewidentnie odpoczęło - słychać było harakterystytczny trzask rozprężonego plastiku.

ABEK1-3M-w-srodku.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 17:02

Nikt się nie upiera, jeżeli teraz miałbym kupić maskę do codziennego użycia to kupiłbym to;

link; https://www.maskpol.com.pl/produkty-cyw ... p-211.html

Załatwia sprawę filtrów do MC1 czyli nie wyrzucę jak się przeterminują tylko zużyję. Chodziłem też w oryginalnych filtrach do masek MC1 przeterminowanych i nic się nie działo. Rozbroję jeden/dwa filropochłaniacze jak wrócę. Bow ma bagnetowe kupione, więc nie będzie ich wyrzucał i kupował nowych to byłoby nieekonomiczne, to ma sens jak ktoś używa na codzień i kupuje teraz. Ja się niemile zaskoczyłem jak zabrakło wszelakich filtrów i masek. M3 to amerykanie, Spasciani to Włochy produkują maski Szwedzi, Niemcy i Francuzi, Hiszpanie i chętnie sprzedają ale jak się coś schrzani to nie, będą produkować dla swoich służb i ludności cywilnej, w tym sęk.

Teraz kwestia ABEK co to?

link;https://www.maskpol.com.pl/produkty-cyw ... acego.html
A-brązowy
B-szary
E-żółty
K-zielony
Biały kolor oznacza klasę filtra i kolejno P1-P2-P3 najwyższy teraz nie nanosi się koloru białego a jedynie pisze np P2
W-oznacza że wkład jest wielorazowego użytku

Tu filtropochłaniacz kompletny

link;https://www.maskpol.com.pl/produkty-cyw ... p3w-r.html

Hg-czerwony

W jego opisie interesujące jest ostatnie zdanie, proszę zwrócić uwagę.

Skąd nazwa ABEK? jak wyżej handlowcy jej używają jak widać pionowo można przeczytać, nie jest żadną nazwą firmy a jw na tablicy przykładów doboru elementu filtrującego. Czyli nieważne jakiej firmy filtr mamy, jeżeli na nim są kolory-brąz/szary/żółty/zielony lub litery-ABEK to mamy pochłaniacz, jeżeli dodatkowo jest albo biały pasek albo ozanczenie P2/P3 to wtedy jest to filtropochłaniacz. Litera W oznacza wielorazowy czyli mogę go używać przez kilka dni z rzędu. Jak tozpoznać, że należywymienić filtr lub filtropochłaniacz? Oczywiście wtedy jak poczujesz w ustach/nosie obcy smak lub wyraźnie trudniej jest wciągnąć powietrze. Jeszcze ważna uwaga, minimalna zawartość tlenu w powietrzu nie może spaść poniżej 17%. To nie jest maska tlenowa. Były przez jakiś czas produkowane (może są nadal) maski z filtropochłaniaczami dla czołgistów, które odzyskiwały tlen z CO2 wydychanego przez niego, taka ciekawostka.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 20:20

To ja dodam jeszcze od siebie, że wszystkie pochłaniacze dzieli się ponadto na trzy klasy ochronne:

klasa 1 - pochłaniacze o niskiej pojemności sorpcyjnej, przeznaczone do ochrony przed gazami lub parami o stężeniu objętościowym w powietrzu nie przekraczającym 0,1%, czyli 1.000 ppm

klasa 2 - pochłaniacze o średniej pojemności sorpcyjnej, przeznaczone do ochrony przed gazami lub parami o objętościowym stężeniu w powietrzu nie przekraczającym 0,5%, czyli 5.000 ppm

klasa 3 - pochłaniacze o wysokiej pojemności sorpcyjnej, przeznaczone do ochrony przed gazami lub parami o objętościowym stężeniu w powietrzu do 1%, czyli 10.000 ppm


Filtry natomiast dzielimy również na trzy klasy ochronne, ale według skuteczności filtracji wyznaczonych wobec standardowych aerozoli tj. chlorku sodu i mgły oleju parafinowego:


klasa 1 (oznaczenie P1) - skuteczność filtracji 80%. Stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi o niskiej toksyczności dla których NDS≥2mg/m3,

klasa 2 (oznaczenie P2) - skuteczność filtracji 94%. Stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej i średniej toksyczności dla których NDS≥0,05mg/m3,

klasa 3 (oznaczenie P3) - skuteczność filtracji 99,95%. Stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o wysokiej toksyczności dla których NDS<0,05mg/m3.

*NDS - Najwyższe Dopuszczalne Stężenie
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 12 paź 2020, 10:23

A teraz coś z rodzaju sprzętów w ogóle nie pełniących swoich funkcji, lub też pełniących je źle. Czyli dlaczego uważam, że maska antysmogowa, nawet wyposażona w filtry węglowe i tak niezatrzyma bakterii. Oto typowa maska antysmogowa z wymiennymi filtrami i jej zaworek. Zaworek, który (oprócz tego, że daje z kilometra rakotwórczym plastikiem) jako membranę zamykającą otwór podczas wdechu i otwierający go podczas wydechu ma zastosowaną agrowłókninę. Mało tego ma nawet o jedną dziurkę za dużo, gdyby jednak materiał jakimś cudem zatrzymał cokolwiek. Sprawdziłem drugi zaworek, tam też jest jedną dziura więcej ale w innym miejscu. Druga maska ma to samo.

Koszt od kilknastu złotych do nawet grubo ponad stówkę w zależności z jakimi i iloma filtrami opcję wybierzemy.

Jak naprawić? Wyciąć kółeczko z jakiejś dętki rowerowej i nakłóć w miejscu bolca trzymającego, lub wykorzystać jakąś grubszą folię. Pozbycie się odoru jest raczej niemożliwe.

maska_antysmogowa_zaworek.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ares2009
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 lut 2021, 17:52
Kontakt:

pn 15 lut 2021, 20:59

Szkoda że niema adapterów do mp4, mp4b i czeskiej maski m10m wyszły by fajne prawie mp6. Co Wy na to :)
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 15 lut 2021, 21:47

Można by zaprojektować i wykonać. Ja nadal szukam dobrej drukarni 3D, choć to nadal szukam to trochę na wyrost, bo znalazłem redukcje, które chcę wykonać na Amazonie. Jedna jest produkcji 3M i mówię tu o modelu 701 (cena to 29 dolców za komplet czyli 2 sztuki - dla porównania w drukarni 3D podliczyli mnie 150 zł od sztuki), a drugi adapter jest wyprodukowany przez zewnętrzną firmę i teraz jak na złość nie mogę znaleźć niestety.
Obrazek
ares2009
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 lut 2021, 17:52
Kontakt:

śr 17 lut 2021, 13:37

Takie coś mi wyszło połączenie maski z marketu i mp4 b
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środki ochrony osobistej”