Jacek Pałkiewicz & Krzysztof Petek – Wojna u Progu, Świat Książki

Pozycje papierowe lub pdf
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1067
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 26 lis 2022, 09:47

Jacek Pałkiewicz & Krzysztof Petek – Wojna u Progu

Jedna z kilku nowości wydawniczych, poruszające przygotowania na tzw „trudne czasy”. I na samym początku chce dokonać małej samokrytyki w stosunku do swojej osoby, po przekartkowaniu książki. Nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia, ładne fotografie oraz dość duża czcionka. Bardziej przypominała album, niż poradnik. Niestety myliłem się, po wczytaniu się w treść książki Pana Jacka, chylę czoła! Wykonał kawał dobrej roboty. Cena 39.99 zł,nie stanowi szczególnego wyzwania finansowego , co jest dużym plusem tej publikacji.

Książka jest napisana w formie poradnika, przez co porusza wiele tematów dotykających zagadnienia wojny, oraz czasu tuż przed wojną oraz tuż po wojnie. Dużym plusem jest poruszenie następujących trudnych zagadnień, jakimi są miedzy innymi : wojna medialna i dezinformacja , działania wojenne zmiana norm , uciekać czy zostać , jak znajdziesz się w strefie walk , wytyczne survivalu miejskiego , czy zagadnień broni ABC w rozdziale „CBRN”. Ogólnie rozdziałów jest więcej , ale wyżej wymienione są dla mnie szczególnie ważne, ponieważ rozdział „uciekać czy zostać” wyłamuje się lansowanego przez niektóre osoby „ucieczki jako recepty na wszystko”.

Rozdział o informacji i dezinformacji , porusza ważny temat. Jakim jest korzystanie z sprawdzonych źródeł informacji, wiarygodnych i prawdziwych. Autor podkreśla przy tym (zgodnie z prawdą) że zagadnienia wojny psychologicznej sięgają już czasów antycznych. Autor zwraca uwagę żeby starać się każdą informację zweryfikować, w miarę możliwości. A jeżeli nie jesteśmy jej pewni, nie przesyłali tej informacji dalej w świat.

Rozdział o działaniach wojennych oraz zmianie norm, jest bardzo ważnym rozdziałem dla ludzi wychowanych na zachodzie, lub nie doświadczyli rzeczywistości kryzysowej w swoim życiu. Wychowani w dostatku , i względnym bezpieczeństwie, bez edukacji dla bezpieczeństwa , osoby takie bardzo szybko mogą „pogubić się w wojennej czy kryzysowej rzeczywistości”. Duży szacunek za nazywanie rzeczy po imieniu w tym rozdziale , i skupieniu się na ratowaniu siebie i osób nam bliskich.

W rozdziale dotyczącym tematu pozostania na miejscu , lub ewentualnej ucieczki. Duży szacunek za wieloaspektowe myślenie, pokazanie czynników ryzyka w zależności od liczby mieszkańców miasta. Ten rozdział dzieli się przy tym na dwa podrozdziały „Jeśli zostaniesz” oraz „Jeśli uciekasz”. Autor w tym rozdziale zachowuje neutralność , ponieważ nie jest w stanie jednoznacznie określić która opcja jest lepsza.

Często niektórzy lansują tezę że „cywilna nie powinno być na wojnie” oczywiście mają rację, a co jeśli podczas starannie zaplanowanej ucieczki znajdziesz się w strefie walk? Tutaj autor opisał, nie tylko zachowanie wobec uzbrojonych żołnierzy wroga , ale wobec wszystkich osób jakie mają broń : żołnierze , najemnicy , czy szabrownicy. Autor udziela cennych rad, jak się ubierać podczas trwania działań zbrojnych w rejonie naszego przebywania , jak należy maskować nasz stan posiadania cennych rzeczy, czy w jaki sposób należy rozmawiać z uzbrojonymi ludźmi. A smaczków jest więcej.

W rozdziale poświęconemu survivalowi miejskiemu, autor na samym wstępie uświadamia czytelnika, że miasto czasu pokoju, a czasu wojny są to zupełnie dwie różne rzeczywistości, mimo faktu pozostawania w tej samej lokacji. Autor sugeruje pewne zachowania w ramach nowej rzeczywistości, niektóre w formie przytoczenia wspomnień osób, tabelki postępowań czy „złotych zasad”. Według mnie, ten rozdział jest jednym z najważniejszych rozdziałów tej książki.

Rozdział poświęcony „broni CBRN” porusza zagadnienia przed ochroną broni masowego rażenia (BMR). Zawiera ogólne zasady obrony przed taką bronią, podobne zasady mogliśmy przeczytać w starych podręcznikach do PO z lat 90-tych. Nie jest zbyt rozbudowany , bo niestety ochrona przed BMR-ami jest bardzo droga. I niewielu ludzi może sobie pozwolić na zakup odpowiedniego sprzętu do obrony przed BMR. Ale zasady przytoczone przez Autora są jak najbardziej słuszne i przydatne.

Podsumowanie, książka jest jak najbardziej warta i godna polecenia, wszystkim tym którzy znajdują się na początku przygotowań na trudne czasy, lub są na początku tej drogi. Autor w sposób całościowy starał się wyczerpać temat, po części mu się to udało. Niektóre rozdziały (CBRN) tylko zahaczają o tematykę. Cena książki jest jak najbardziej uczciwa, nie jest wyzwaniem finansowym. Autor rzetelnie komunikuje się z czytelnikiem, przez rzeczowy i pozbawiony niedomówień język.

Pozdrawiam
~Bart
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1834
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

sob 26 lis 2022, 16:39

Brzmi naprawdę solidnie! Jakby autorzy nie bali się poruszyć pewnych pomijanych dla wygody tematów. :)
bushmot
Posty: 140
Rejestracja: pn 05 wrz 2022, 06:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

pn 28 lis 2022, 07:13

W empiku znalazłem za 29zł - zamówiłem ;) Dzięki @Bart za polecenie, jak dojdzie - przeczytam z zaciekawieniem.
zapraszam na bushmot.blogspot.com
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 499
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

pn 28 lis 2022, 10:18

W wirtualnej księgarni światksiążki.pl wersja elektroniczna kosztuje 24,75zł. Kupiłem - zobaczę co tam napisali...
...
Przebrnąłem trochę do strony 162. Jak na razie publikacja jest dla typowego szarego obywatela nie mającego dotąd nic wspólnego z wiedzą o przetrwaniu. Zbiór rad i rzeczowych wskazówek co zrobić jak "g... wpadnie w wentylator"

Kilka cytatów:

"► Jak mówili starzy Żydzi, wszystkie najcenniejsze rzeczy, które trzeba mieć przy sobie, to umysł, umiejętności i wiedza; dzięki nim zarobisz na życie, gdziekolwiek się znajdziesz."
- zapomniano wspomnieć o złocie w które od wieków Żydzi inwestowali...

"Zanim zejdziesz do piwnicy, koniecznie zostaw przy wejściu tabliczkę z napisem: „TU SĄ LUDZIE”
- nie zgodzę się z tym stwierdzeniem - Rosjanie celowo wrzucali granaty do piwnic wiedząc że siedzą tam cywile. Po co ułatwiać ułatwiać wrogowi sprawę? Wystarczy informację przekazać sąsiadom i wzajemnie się asekurować...

"Przystosowałem butlę do uzupełniania zapalniczek — zapalniczki były bezcenne! Ktoś przyniósł mi pustą zapalniczkę, załadowałem ją i wziąłem od niego puszkę konserw lub świec."
- dlatego warto zainwestować w zapałki. Na popularnym portalu aukcyjnym karton z 1000op. kosztuje 135 zł. Później może to stanowić niezły majątek. Zresztą Kolega @bushmot pisze o tym na swoim blogu...

- W publikacji nie dodano że w przypadku ewakuacji gdzie już wróg zajmie teren - unikać ubierania się i zabierania wyposażenia wskazującego na militarne pochodzenie. Ostatni temat z Ukrainy gdzie Rosjanie po ataku w odwecie zamykali wszystkie osoby ubrane nawet na zielono... Sam zielony kolor cywilnego ubrania był powodem agresji...
Dlatego wszelki militarny szpej tak popularyzowany we wszelkiej maści sklepach - dla prawdziwych prepersów może stanowić tylko zgubę.... Aresztowanie, przesłuchanie a w najgorszym przypadku kulkę...

...
Dobrnąłem do końca i powiem szczerze treść nie zaskoczyła mnie czymś nowym o czym nie wiem. Ale stanowi usystematyzowany ciąg porad dla ludzi nie znających wcześniej tematu a czujący potrzebę przygotowania się na nieznane...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki”