Impregnacja w oleju lnianym na gorąco

Wiedza z epok minionych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 02 sty 2022, 06:55

Wrzucam w techniki prymitywne, gdyż technika jest stara. Odnalazłem ją w jednej z książek z wydawnictwa Stary Wspaniały Świat. Technikę tę stosowałem także w rekonstrukcji historycznej epoki średniowiecza. Dzięki olejowi lnianemu, można doskonale impregnować płócienne worki i drewno, co opisuje się współcześnie w temacie drewna budulcowego. Cały opis polimeryzacji oleju zostawiam w linku. Malowanie na gorąco drewna lub zanurzanie w gotującym się oleju. Np. worków z naturalnych materiałów.
https://hmf24.pl/olej-lniany-hmf-dlacze ... je-drewno/
Obrazek

Tagi:
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 02 sty 2022, 07:14

Tak tylko szepne, ze wszelakie meble i polki do swojej poddaszowej nory zrobilem z desek sosnowych, ktore potem zaimpregnowalem olejem lnianym. Impregnowalem na zimno, po prostu smarujac drewno olejem, a potem zbierajac papierowymi recznikami nadmiar oleju, ktorego drewno juz nie przyjelo. Mebelki dostaly ladnego zolto-slonecznego kolorku. Obecnie meble maja juz kilka lat i znacznie pociemnialy.
Zalety oleju lnianego: nic a nic nie smierdzi przy aplikacji, a podczas jego nakladania mozna spokojnie oblizac paluchy :)
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 03 sty 2022, 07:10

Pietrow pisze:
ndz 02 sty 2022, 07:14
... , a podczas jego nakladania mozna spokojnie oblizac paluchy :)
I Tym argumentem przekonałeś mnie! :D :lol: :lol: :lol:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki ze źródeł historycznych”