Jak fizycznie zabezpieczyć swoje dane cyfrowe?

Sprawy dotyczące sieci komputerowych, systemów itp.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 15 wrz 2020, 11:54

Ciekawy patent.


Bow, tutorial jak najbardziej.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 15 wrz 2020, 19:04

BoldFold pisze:
wt 15 wrz 2020, 11:21
Ja znalazłem coś takiego, co sądzicie?

link;https://allegro.pl/oferta/karta-blokuja ... 8301669542

Z karty takiej nie korzystałem. Natomiast tutaj znalazłem etui za niecałe 2 zł. I teraz zastanawiam się czy znajdę gdzieś podobne, ale z możliwością nadruku od razu na aukcji.


https://allegro.pl/oferta/etui-antykrad ... 55402bad55
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 03 lis 2020, 12:33

Macie jakieś pomysły na przechowywanie haseł do różnych kont. Obecnie mam to spisane na kartce co też do końca mi się nie podoba. Tyle tych kont się narobiło. W niektórych dokonałem dość sporo zakupów. Zapamiętać się nie da bo używam dość wymyślnych haseł. A do jakiś aplikacji przechowujących jakoś nie mam zaufania.
Romeo

śr 04 lis 2020, 11:03

Też tak mam , zapisuję w moim notatniczku wszystko .
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

śr 04 lis 2020, 11:16

Mam podobnie, pozapisywane w notatniku, problem z hasłami jest nie do rozwiązania... Po koronie gdy urzędy nie pracowały, musiałem do wszystkiego konta i hasła pozakładać i jeszcze profil zaufany. Kiedyś gotówka w kieszeni i papiery w biurku, teraz karty płatnicze, maile i hasła. Taki znak czasów.

Haseł nie da się zapamiętać bo większość portali chce jakichś wymyślnych haseł nie do zapamiętania.

Inna rzecz to zabezpieczenie kart w przestrzeni publicznej, żeby ktoś zakupów na naszą kartę nie zrobił.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

śr 04 lis 2020, 11:54

Łatwe hasła łatwo złamać, a trudne ciężko zapamiętać. Dlaczego zatem nie tworzyć sobie trudnych haseł, których nie trzeba pamiętać? Jest to typowa zabawa w podstawianie. Wystarczy, że podstawicie pod litery i liczby znaki które kojażą się z nimi dla Was najbardziej. Następnie jako hasło użyjecie słowa związanego z daną usługą. Dla osoby kompletnie nie znającej Waszych upodobań, czy też języka, takie hasło będzie tylko ciągiem znaków.

Przykładowo:

PrzygotowaniPolska
P:-¥g0+0w4N!P#1$k4

oleole
^^4Rk3+#13#13 (Market OleOle)

Hurtownia Kamienia
!-!Ur+#wn!4K4^^!3n!4

Widzicie podobieństwo, dlatego że wyżej podałem przykłady, jednakże gdyby ich nie było rozszyfrowanie okazałoby się problemem. Ponadto hasła w logu systemowym mieszane są z innym ciągiem znaków.

h87hs6%$shkhd64kl^%G^%dkjej3h!-!Ur+#wn!4K4^^!3n!4gbjk78UIJ37483hdjJK%73y84uirejkl
h87hs6%$shkhd64kl^%G^%dkjej3h!-!Ur+#wn!4K4^^!3n!4gbjk78UIJ37483hdjJK%73y84uirejkl

Zapamiętanie gdzie wstawić dużą literę też nie jest problemem. Wystarczy, że w ciągu znaków każdego wyrazu, pierwsza normalnie użyta litera będzie duża. Takie hasła są silne i łatwe do zapamiętania.

A i możecie próbować pierwszym przykładem logować się na moje konto i tak nic to Wam nie da, ale do odważnych świat należy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 04 lis 2020, 11:55

Chyba żeby pozostać przy metodzie zapisywania na kartce tylko nieco zmodyfikować o czym tylko my będziemy wiedzieli. Zamiana kilku znaków. Coś w ten deseń mi chodzi po głowie.

Nie powiem. Jak zaczęła się ta epidemia to całkowicie przeszedłem na operacje elektroniczne z pewnym małym zapasem gotówki w razie czego. No jest to wygodniejsze ale też z drugiej strony jest historia gdzie bywamy i co kupujemy. No i w razie awarii jest problem.

Z kartami to albo ktoś pozna numer karty i kod na odwrocie. Albo płatność zbliżeniowa. Takie etui powinno dać radę. Wszystko rozchodzi się o to że w karcie jest cewka która podczas indukcji z terminala zasila układ w karcie. Wszelkie rozwiązania na podstawie klatki Faradaya powinny działać.

No to razem z @Bowhunter napisałem posta. Tak to jest ciekawe rozwiązanie.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 05 lis 2020, 12:34

Notatnik i koniec tematu. Schowany w domu, w razie draki. A miałem tak, że przez jakiś czas nie logowałem się do bankowości internetowej, jakiś czas, znaczy miesiąc :P i na szybko, nie umiałem sobie przypomnieć kolejności wstawiania cyfr. Jak się okazało po sprawdzeniu, cyfry podałem dobre ale kolejność złą a rękę bym sobie dał obciąć że dobrze pamiętam... Także ja zapisuję. Co do kodowania, choćby we własnej głowie - pewne litery mogą być kojarzone z cyframi, poprzez swój ekhm, krój. h jako 4, b jako 9, q jako 9 czy M (specjalnie drukowane) jako dwie jedynki (11). Takie skojarzenia wizualne można sobie wypracować i swobodnie stosować, bez konieczności zapisywania. Jeśli symbol $ kojarzy nam się z s, to w zeszyt wpisujemy hasło słonkoryjka :lol: a do logowania wklepujemy $70nk0RyJk@, oczywiście przy założeniu że myśląc a jednocześnie w głowie mamy @ i tak dalej.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

czw 05 lis 2020, 14:31

Każdy ma swój sposób na bezpieczne trzymanie haseł. Ja ich nie zapisuje nigdzie, wszystkie mam w głowie, a raczej klucz szyfrowania. To co ja zrobiłem, to rozpisałem sobie alfabet bez polskich znaków w jednym rzędzie i poniżej pod odpowiednią literą podstawiłem symbol, lub grupę symboli najbliżej kojażących mi się z danym znakiem. Bywa też tak, że do wybranej litery ciężko dobrać coś co mogłoby się z nią dla mnie kojażyć. Wtedy pozostawiam taką bez zmian. Gdyby przywrócić tak zakodowane hasło spowrotem do normalności, okazałoby się że jest ono genialnie łatwe i proste. Można by rzecz nawet, że idiotyczne, ale dzięki kodowaniu moim własnym szyfrem są praktycznie nie do odgadnięcia.

A teraz uchylę rąbka tajemnicy. W zależności od tego, czy litera jest mała czy duża, zastępuje ją inny znak lub grupa znaków. Jeśli w tym samym wyrazie znajdują się dwie takie same litery to jedna z nich zastępowana jest przez jej duży odpowiednik. W ten sposób oznaczenia nie powtarzają się, co mogłoby zwrócić uwagę osoby przeglądającej log w poszukiwaniu punktu zaczepienia.

Dobrze jest też rozpisać sobie kilka wyrazów w takim kodzie i sprawdzić, czy czasem nie spotykają się ze sobą na raz 3 cyfry lub więcej, bądź 4 litery lub więcej. Wtedy należy zaszyfrowany alfabet przemyśleć raz jeszcze. Używajcie znaków niecodziennych takich jak #$%&*^():><}{[], gdyż one także są częścią zrzutu pliku .log i łatwiej będzie takie hasło wtopić w ciąg kodu znaków.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 06 lis 2020, 10:22

To już są rozwiązania. Biorąc pod uwagę własne szyfrowanie można trzymać w wersji papierowej jak i cyfrowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informatyka”